Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Velrybí trus pomáhá v boji proti globálnímu oteplování, tvrdí vědci

Velryba  - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velryba - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

Velrybí trus by mohl pomoci v boji proti globálnímu oteplování. Obsahuje totiž velké množství železa a přirozeně tak hnojí řasy a sinice, které v mořích kolem Antarktidy ze vzduchu berou oxid uhličitý způsobující globální změny klimatu. K tomuto závěru dospěli australští vědci, o jejichž výzkumu dnes napsala agentura Reuters.

Dosud se vědělo, že určité druhy velryb recyklují železo v oceánu pojídáním drobných korýšů, kteří ho získávají z řas, a vyměšováním se železo dostává zpět do vody. Nebylo ale známo, kolik železa velrybí exkrementy obsahují, uvedl server NewScientist.com.

"Myslíme si, že velrybí trus je asi desetmilionůkrát bohatší na železo než (antarktická) mořská voda," řekl Reuters vědec Steven Nicol z australské antarktické agentury (AAD).

Pro mikroskopické řasy a sinice, které přeměňují oxid uhličitý na kyslík, je železo přirozené hnojivo a napomáhá jejich růstu. Tento takzvaný fytoplankton pojídají drobní korýši, které v mořích kolem Antarktidy jsou potravou velryb.

Větší počet velryb, v jejichž trusu se podle vědců železo koncentruje, by proto mohl zlepšit odebírání oxidu uhličitého ze vzduchu. "Rostliny to milují a vlastně je to další způsob, jak vzít uhlík z atmosféry," řekl Nicol.

Zprávy se objevily v době, kdy mezinárodní velrybářská komise představila návrh nové úmluvy, která by umožnila Japonsku, Norsku a Islandu komerční lov velryb a snížila kvóty na počet ulovených kytovců. Obcházení celosvětového zákaze velrybaření je citlivou otázkou v japonsko-australských vztazích. Podle agentury AFP Austrálie s tímto kompromisním návrhem nesouhlasí.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....