Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla 1 °C mlha Předplatné LN
3. června 2018 14:27 Lidovky.cz > Relax > Věda

Velrybu v Thajsku zabily plastové pytle. V žaludku jich měla 80

Velryba s plastovou zátěží v žaludku nebyla schopna lovu potravy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velryba s plastovou zátěží v žaludku nebyla schopna lovu potravy. | foto: Reuters

Songkhla/Praha Ani přes několikadenní snahy veterinářů se nepodařilo zachránit velrybu nalezenou v pondělí v thajské provincii Songkhla. Ta měla ve svém žaludku plastové předměty o hmotnosti osmi kilogramů.

Velryba podle informací v pátek zemřela poté, co vyzvracela pět igelitových pytlů. Během pitvy jich bylo v žaludku objeveno celkem 80 spolu s dalšími plastovými předměty.

„Tyto plastové odpady způsobily velrybě komplikace a nebyla schopná lovit si potravu,“ sdělilo podle agentury Reuters  thajské Oddělení mořských a pobřežních zdrojů. Podle jejího ředitele Jatuporna Buruspata velryba předměty snědla s tím, že se jedná o jídlo. Tento živočišný druh se obvykle živí krakaticemi, chobotnicemi nebo malými rybami.

Živočich celkem spolykal 80 plastových pytlů a dalších předmětů.
V jejích útrobách bylo nalezeno celkem 8 kilo plastových předmětů.

Thajci vyprodukují velké množství plastového odpadu, vláda se to však snaží změnit a pomocí kampaní nabádá obyvatele ke střídmějšímu užívání plastových sáčků výměnou za opakovatelně používatené pytle.

Stejné snahy má i oddělení vedené Buruspatou. „Využijeme příběh velryby a vyzýváme všechny sektory, aby ukázaly své záměry omezit používání plastu v Thajsku,“ sdělil. Veřejnost hodlají upozornit během Světového dne oceánů, kerý letos připadne na pátek 8. června.

Po celém světe se ročně dostává do oceánů přes osm milionů tun plastu. Zde zabíjejí mořské živočichy a dostávají se tak i do lidského potravního řetězce.

amAnna Mikolandová
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!