12. února 2018 6:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Velryby a žraloci v ohrožení mikroplastů. S potravou konzumují i mořský odpad, říká studie

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Pavel Svoboda, HedvábnáStezka.cz

Velryby nebo žraloci během přijímání potravy polykají mikroplasty, což může smrtelně ohrozit jejich zdraví. Dokazuje to vědecká studie, kterou zveřejnili vědci ze Sienské univerzity. Mořští velikáni jsou totiž zvyklí zkonzumovat tisíce kubických metrů mořských řas nebo planktonu denně. V zámotcích potravy na mořském dně se ale mohou skrývat malé částečky plastového odpadu. V organismech přitom mohou vážně ovlivnit schopnost trávení a vstřebávání živin z potravy.

Mořským tvorům mohou mikroplasty v trávícím systému přivodit také toxické vedlejší účinky. Plastový odpad totiž pravděpodobně přenáší do jejich těl škodlivé toxiny. Jaký dopad ale vedlejší účinky mohou mít, vědci zatím netuší.

„Navzdory rozsáhlemu výzkumu mikroplastů v mořském prostředí existuje jen málo studií, které zkoumají jejich účinky na velké mořské tvory. Je možné, že výskyt mikroplastů v mořích snižuje jejich populaci,“ popisuje vědkyně a spoluautorka vědecké teorie Elitza Germanovová.

Mikroplasty ale podle ní nejsou jediným nebezpečím pro mořské tvory. Mnoho druhů velryb a žraloků je prý ohroženo i nadměrným rybolovem a znečištěním. Výzkumníci se také obávají, že problém mikroplastů by mohl některé mořské druhy úplně vyhubit. 

Evropská unie slibuje pomoc

„Výzkum žraloků a velryb potvrdil, že druhy živící se planktonem a mořskými řasami jsou vystavené toxickým chemikáliím. Plastový odpad představuje vážnou hrozbu pro zdraví těchto zvířat,“ říká vědkyně Maria Cristina Fossiová ze Sienské univerzity.

Mikroplast je malý kus plastového odpadu. Jméno získal kvůli malé velikosti, měří totiž zhruba pět milimetrů nebo méně.

Evropská unie v říjnu minulého roku slíbila věnovat 550 milionů eur na zlepšení životního prostředí v oceánech. To zahrnuje i snížení množství plastového odpadu v mořích a rozvoj výzkumu. Vědci v současné době zkoumají, jestli mohou mikroplasty ohrozit i lidi, kteří se rybami živí.

Lidovky.cz

TIP: Které dětské kapsičky se nám osvědčily?
TIP: Které dětské kapsičky se nám osvědčily?

Kapsičky s ovocnými přesnídávkami i jinými dobrotami si maminky pochvalují. Zvláště na výlety a procházky jsou skvělou volbou. Na co byste si při jejich výběru měli dát pozor?