Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vesmír rozpíná temná hmota, ne gravitace

Vesmír - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vesmír - ilustrační foto. | foto: ČTK

WASHINGTON Teorii, že za zrychleným rozpínáním vesmíru stojí temná energie, potvrzuje údajně nový důkaz. Přineslo ho pět let trvající zkoumání 200 000 galaxií rozprostírajících se až sedm miliard let zpět v kosmickém čase. Uvádí to na svých internetových stránkách americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

"Působení temné energie je jako kdybyste vyhodili míč do vzduchu a ten stále rychleji směřoval vzhůru k nebi," řekl Chris Blake ze Swinburnovy technologické univerzity v australském Melbourne.

Podle něj se potvrzuje, že temná energie je skutečnou kosmologickou konstantou. Kdyby jí byla gravitace, pak by konstantní účinky temné energie v čase vidět nebyly.

Teorie působení temné energie je v rozporu s jinou, podle níž se vesmír rozpíná vlivem gravitace. Alternativní teorie navíc tvrdí, že pojetí gravitace Alberta Einsteina je mylné a že gravitace se při působení na velké vzdálenosti stává odpudivou, nikoli přitažlivou.

Temných 70 procent vesmíru

V průzkumu byla využita data z dalekohledu NASA GALEX (Galaxy Evolution Explorer) a anglo-australského teleskopu na australské hoře Siding Spring, kterými se sledovaly mladé galaxie a měřily jejich vzájemné vzdálenosti a také jejich vzdálenost od Země. A ukázalo se, že postupem času jsou tyto vzdálenosti stále větší.

Dalším zjištěním podle vědců je, že zatímco galaktická uskupení k sobě přitahují další galaxie gravitační silou, temná energie naopak od sebe rozhání ucelené skupiny.

Odborníci se domnívají, že známe čtyři procenta vesmíru, neviditelný zbytek pak tvoří temná hmota a ze sedmdesáti procent temná energie.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....