30. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Bude to pro nás velký krok, říká o vesmírné cestě japonský robot

"Tohle může vypadat jen jako krůček, ale pro roboty to bude velký krok," řekl... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy "Tohle může vypadat jen jako krůček, ale pro roboty to bude velký krok," řekl... | foto: Reuters

TOKIO Mluvící robot, který letos v létě doprovodí na cestě do vesmíru japonského kosmonauta, míní, že cesta do kosmu se může zdát jen malým krůčkem... ale bude velkým krokem pro všechny androidy.

Při scéně, která vypadala, jako by vypadla přímo z filmových Hvězdných válek, malý robot KIROBO ve středu na tiskové konferenci v Tokiu odpovídal na otázky novinářů.

"Tohle může vypadat jen jako krůček, ale pro roboty to bude velký krok," řekl černobílý humanoid v jasně červených botkách. Jeho tvůrci podle agentury AFP uvedli, že posílají robota do vesmíru coby mluvícího společníka astronauta Koičiho Wakaty, který letos odletí k Mezinárodní vesmírné stanici.

První návštěva robota na kosmické stanici

KIROBO na Mezinárodní vesmírnou stanici dorazí v srpnu a podle jeho tvůrců půjde o první návštěvu robota na kosmické stanici. Své prvenství bude mít i Wakata, který bude prvním japonským velitelem stanice. "KIROBO si bude pamatovat Wakatovu tvář, takže ho pozná, až se ve vesmíru setkají," řekl tvůrce robota Tomotaka Takahaši.

Robot vysoký 34 centimetrů a vážící zhruba kilogram je naprogramovaný tak, aby komunikoval v japonštině a uchovával záznamy rozhovorů s Wakatou. Dole ne Zemi bude jeho robot-dvojče MIRATA hlídat, zda KIROBO nemá nějaké problémy.

Vesmírná cesta bude velký krok pro androidy, říká japonský robot.

Vesmírná cesta bude velký krok pro androidy, říká japonský robot.

Takahaši, který se nechal inspirovat legendární animovanou postavičkou Astro Boye, prý nyní plánuje vytvořit miniaturního robota, kterého by lidé mohli nosit v kapse jako chytrý telefon. "Tím, že pošleme robota do vesmíru, se dá očekávat mnohem rychlejší vývoj podobných robotů," řekl Takahaši.

Lidovky.cz, ČTK