Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vídeň chce vzbudit u dětí čtenářské nadšení, povolá do škol náhradní babičky

Školy ve Vídni chtějí, aby dětem chodili předčítat náhradní babičky a dědové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Školy ve Vídni chtějí, aby dětem chodili předčítat náhradní babičky a dědové. | foto: Shutterstock

VÍDEŇ Ve všech vídeňských základních školách by už brzy mohli začít působit náhradní babičky a dědové, kteří by si ve třídách se školáky četli. Projekt má zlepšit čtenářské dovednosti mladších dětí. Právě ve čtení mají totiž rakouští žáci podle nedávno zveřejněné vzdělávací studie PISA značné mezery.

Výsledky studie ukázaly, že víc než čtvrtina patnácti- a šestnáctiletých Rakušanů neumí smysluplně číst. Mezi chlapci je to dokonce víc než třetina.

Rakousko tak zůstalo hluboko pod průměrem států OECD a skončilo na 31. místě mezi 65 sledovanými zeměmi. Pod průměrem jsou na 27. místě i čeští "čtenáři".

Školy chtějí vzbudit v dětech nadšení
Seniorky a senioři mají jednou či dvakrát týdně docházet do rakouských škol k mladším školákům na hodinu čtení. Díky těmto dobrovolným babičkám a dědům by měly děti najít v pohádkách a příbězích zalíbení. Čtenářští "prarodiče" mají pomoci hlavně těm žákům, kteří jsou ve čtení slabí. "Jen když dítě bude knížku brát do ruky s radostí, bude po celý život nadšeně číst. Čím dříve dokážeme toto nadšení vzbudit, tím lepší jsou předpoklady pro celoživotní učení," řekl vídeňský radní pro vzdělávání Christian Oxonitsch. Podle něj se navíc díky projektu podaří "postavit most" mezi generacemi.

Dosud využívaly služeb čtenářských dědů a babiček podle šéfky vídeňské školské rady Susanne Brandsteidlové tři desítky vídeňských základních škol.

Knihy vybírají učitelé
Většinou se samy dohodly s nějakou neziskovou organizací, která jim pak dobrovolníky posílala. Do budoucna by se měl projekt rozšířit podle Oxonitsche do všech asi 200 škol. Koordinovat ho budou dvě sdružení.

S nápadem přišla škola v ulici Sonnenuhrgasse. Chtěla pomoci svým žákům, kterým čtení nešlo. Od loňského školního roku tam docházeli dobrovolníci a trávili s dětmi čas nad knížkou. Svého čtenářského kmotra či kmotru má každá třída.

O tom, se kterými dětmi se budou senioři prokousávat literaturou, rozhodují učitelé. Vybírají také vhodné knížky. Každé dítě dostane 25 minut intenzivní péče. Čte nahlas a dobrovolník sedí vedle něj, sleduje text, opravuje chyby a vysvětluje nesrozumitelná slova. Kontrolními otázkami pak zjišťuje, jestli čtenář rozuměl textu a co si z něj odnesl.

Rok 2010 v obrazech

Podle ředitelky školy Claudie Abendrothové jsou pokroky patrné už za krátkou dobu. "Čtenářští kmotrové a kmotry se už stali důvěrnou součástí školního života. Nepomáhají dětem jen při čtení, ale dozvídají se i o škole. Děti zas naopak nedostávají jen pomoc, ale také hodně náklonnosti," řekla ředitelka. Podle ní je podstatné i to, že senioři jsou aktivní a angažovaně se snaží čtenářské dovednosti svých svěřenců zlepšovat, děti se na ně zas na oplátku těší.

Podle Oxonitsche je projekt jen jedním z opatření k rozvíjení čtenářských dovedností. Jiné se týkají spolupráce s rodiči či dalšího vzdělávání učitelů. Radost ze čtení mají podpořit i noční čtení a čtenářské festivaly.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.