Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

VIDEO: Gorily si hrají na honěnou podobně jako lidská mláďata

Gorila | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gorila | foto: Shutterstock

MADRID Gorily si možná zdokonalují sociální schopnosti i bojové taktiky hrou na zloděje a četníky. K tomuto názoru dospěli badatelé, kteří filmovali gorily v zoologických zahradách po celé Evropě, napsal dnes španělský deník El Mundo.

Gorily si možná zdokonalují sociální schopnosti i bojové taktiky hrou na zloděje a četníky. K tomuto názoru dospěli badatelé, kteří filmovali gorily v zoologických zahradách po celé Evropě, napsal dnes španělský deník El Mundo.

Výzkumníci zjistili, že někteří jedinci často tlučou jiné členy tlupy a velmi šikovně se dokážou otočit a vyběhnout v opačném směru. Tyto hrátky vyvolávají honičku a končí obklíčením gorily, která "má babu".

Psychologové vedení Marinou Davilovou Rossovou z univerzity v Portsmouthu natáčeli 21 goril v zoologických zahradách v Berlíně, Hannoveru, Mnichově, Stuttgartu a Curychu.

Chování goril se velmi podobá hrám lidských dětí, možná ale víc připomíná pošťuchování s ranami, jež je ovšem nutné provádět s opatrností, aby se nezvrhlo ve vážnější potyčku.

Vědci přišli na to, že gorily se pouštěly do hry jen když rány byly dostatečně silné a nevšímaly si mírných štulců. Dospěli také k tomu, že lidé nejsou jedinými primáty, kteří cítí nespravedlnost a motivaci k pomstě.

Podle studie zveřejněné v časopise Biology Letters hra připravuje gorily na konflikty, jež by mohly vzniknout při souboji o potravu nebo v době páření.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!