Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

VIDEO: Svět obdivuje nevídané detailní záběry povrchu Slunce. Štěpí se na zrna velká jako Francie

Detail povrchu Slunce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Detail povrchu Slunce. | foto: youtube.com

Svět ohromily první ostré záběry slunečního povrchu, který je schovaný za hustou rozvířenou plazmou. Nevídaný pohled na strukturu nejbližší zemské hvězdy se podařilo zaostřit díky Inouyeho teleskopu z ostrova Maui na Havaji. Všechny dosavadní obrazy obalu Slunce byly mlhavé.

„Obraz má nejvyšší rozlišení, jaké se nám doposud podařilo pořídit,“ říká ředitel projektu Thomas Rimmele. „Nevěděli jsme, že se povrch Slunce láme na tolik dílčích struktur,“ s podivem konstatuje.

Video ukazuje, že ve skutečnosti je sluneční povrchová vrstva zrnitého charakteru. Každou skvrnu lze údajně přirovnat k valounu velkému jako Francie. Z ohniska každého z nich pak tryská plazma, která pochází z nitra Slunce a je ohřátá téměř na 6 tisíc stupňů Celsia. 

Na videu lze tato centra výbuchu spatřit jako jasný bod uprostřed každého „balvanu“. Když se plazma následně ochladí, odteče zpět pod povrch šedými prasklinami mezi valouny. Informuje o tom server listu Guardian.

Podle vědců nový obraz pomůže rozluštit spletité chování Slunce a také jej přesněji předvídat. Vědci se také snaží zjistit, jak je možné, že zářící okolní „atmosféra“ Slunce má několik milionů stupňů, zatímco jeho povrch pouze 6 tisíc.

Zrcadlo teleskopu musí mít stálou teplotu

Solární teleskop pojmenovaný podle amerického senátora Havaje Daniela K. Inouyeho vznikal od roku 2013. Pyšní se čtyřmetrovým zrcadlem a je tak největší na světě. Největší výzvou pro tvůrce teleskopu bylo hlavní zrcadlo. Je totiž vystaveno přímému slunečnímu svitu, ale jeho teplota se absolutně nesmí změnit. Sebemenší teplotní výkyv by rozvířil vzduch a to neblaze ovlivní kvalitu záznamu.

Teleskop je instalován v nadmořské výšce 3 kilometrů na vrcholu sopky Haleakala na ostrově havajském ostrově Maui. 

Alžběta Tesárková

Autor

Alžběta Tesárkováalzbeta.tesarkova@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek
Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek

Maminky, otestujte s námi pokračovací mléko 6+ a dětské mléko 36+ od Hami. Skvěle chutnají a díky unikátnímu složení OptiNutri jsou přesně...