Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vidíte vše černě? Zemřete dřív, tvrdí badatelé

Pesimista - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pesimista - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

NEW YORK Lidé, kteří jsou rození pesimisté, umírají obvykle dříve než jejich uvolněnější vrstevníci. S větší pravděpodobností totiž propadají úzkosti, depresím a nezdravým zlozvykům jako kouření a nadměrné konzumaci alkoholu.

Vyplývá to ze studie amerických vědců z Purdueovy univerzity v Indianě. Badatelé se zaměřili na životní styl, návyky a úmrtnost lidí s charakterovými rysy spjatými se stresem a obavami.

"Výzkum ukazuje, že vyšší míra neurotičnosti může vést k dřívějšímu úmrtí, a my chceme vědět proč," řekl člen výzkumného týmu Daniel Mroczek. "Zjistili jsme, že lidé se sklonem k nadměrné zneklidněnosti či psychickému napětí snadněji sklouznou ke zlozvykům, jako je kouření, a tudíž dříve umírají."

Vědci také dospěli k závěru, že neurotický člověk s velkou pravděpodobností propadá úzkosti a depresi, a snáze proto sáhne po tabáku, alkoholu nebo drogám jako k uklidňujícímu prostředku.

Studie, uveřejněná v srpnovém vydání odborného časopisu Journal of Research in Personality, konstatuje, že kouření z 25 až 40 procent souvisí s vysokou neurotičností a úmrtností. Zbývajících 60 procent nebylo vysvětleno, ale patrně je lze připsat na vrub biologickým či jiným faktorům souvisejícím s prostředím, s nimiž se neurotičtí jedinci setkávají, řekl Mroczek.

Lepší pochopení spojitosti mezi charakterovými rysy a fyzickým zdravím by podle vědce mohlo klinickým lékařům pomoci při zlepšování léčby a programů prevence.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!