Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vir mutuje do nebezpečné formy

chřipka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy chřipka | foto: Lidovky.cz

LONDÝN Britští vědci oznámili, že podle výsledků nejnovějšího výzkumu vir H5N1 mutuje od ptačí chřipky k formě, která je více nebezpečná pro člověka.

Ze společného prohlášení britského týmu a Světové zdravotní organizace (WHO) citovala agentura AFP. Závěry výzkumníků z laboratoře Mill Hill v severním Londýně se opírají o rozbory provedené v případě dvou nedávných úmrtí způsobených virem H5N1 v Turecku.

U jednoho z mrtvých byla podle vědců odhalena podoba viru, který se raději pojí s lidskými než ptačími buňkami. Podobnou mutaci naznačoval již výzkum některých případů v minulých letech v Asii.

Současnou velkou obavou odborníků i obyvatel je, že vir ptačí chřipky H5N1 změní podobu, stane se více nakažlivý pro člověka a budepřenositelný přímo mezi lidmi. 

Vir se poprvé objevil v roce 2003 v Asii, kde od té doby na ptačí chřipku zemřela téměř stovka lidí. Poprvé mimo asijský kontinent zemřeli na toto onemocnění v posledních týdnech tři lidé v Turecku, kde úřady hlásí nakažení dalších asi 15 osob. Evropské země, včetně Česka, přijímají preventivní opatření proti možnému šíření viru po starém kontinentu.
,
Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?