Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN

Diskuse k článku

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se takto nechovají, vysvětluje mikrobioložka Peková

Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody se státem ohledně testování na koronavirus, ale i kvůli svým prohlášením, že nový typ koronaviru je uměle vytvořený.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Petvad 8.6.2020 17:37

Existuje pěkný bonmot o tom, že vzdělání brání poznání, a paní doktorka Peková dokládá, že na něm opravdu něco je. ;-)

Virové onemocnění je důsledkem selhávání a rozpadu hostitelských buněk (které místo svého fyziologického určení věnují všechen svůj čas a energii na množení vetřelce), nebo útoku imunitního systému na napadené buňky. Sám o sobě virus nemůže škodit: není jedovatý, a vůbec nic neprodukuje.

1) Odhaduje se, že na světě je víc než 100 miliónů druhů virů. Těch, kteří mají vztah k obratlovcům, je asi 3 600 000. Virů, jejichž strukturu a složení známe, je všehovšudy asi 6 000. "Pod rukama" se budou měnit všechny, jelikož k mutaci může dojít při každé jednotlivé replikaci.

2) Z těch sporých poznatků, které o virech máme, není možné dovodit nějaký zákonitý rozdíl v chování "přírodních isolátů" a záměrně modifikovaných mutací. Není ani žádný důvod, proč bychom měli existenci nějakých rozdílů předpo

M. Petvad 8.6.2020 17:50

kládat.

3) Virus nemůže ovlivnit rychlost svého rozmnožování. Ta závisí jenom na typu a schopnostech hostitelské buňky, nad kterou virus nemá žádnou aktivní kontrolu. Mechanicky i biologicky je virus inertní - projevuje se jedině svou existencí, nic "nedělá" a nic neprodukuje. Virové onemocnění je důsledkem poškození případně rozpadu hostitelských buněk, nebo jejich likvidace imunitním systémem. Napadená buňka nemůže plnit svou fyziologickou funkci, jestliže veškerý svůj čas i energii věnuje množení vetřelce. - To se ovšem stává jen výjimečně: drtivá většina známých virů žádné onemocnění nepůsobí.

M. Steiner 5.6.2020 9:16

Pokud srovnáme paní Pekovou s panem Prymulou, můžeme vidět dva naprosto rozdílné přístupy. Peková tráví většinu svého času v laboratoři, Prymula v politice.

Prymula je trubec, poletující kolem zdrojů a sbírající je pro své rady. Ta včelička se jmenuje Peková. Mne zajímaly vždy zdroje, dále od nich je vše už manipulovatelné z důvodu politiky nebo zisku.

M. Vaněk 1.6.2020 19:02

Ta ženská je naprosto hloupá a o virech neví nic opravdu vědeckého. Žádný vir nedonutí buňku kopírovat něco 270x rychleji. Jakoby počítačový vir měl donutit tiskárnu tisknout 300x rychleji. To prostě nejde. Ona je "Erich von Daniken" výzkumu vesmíru. Je to předvádivá ženská, nic jiného.

P. Beňo 26.5.2020 15:52

V které pak genové vojenské laboratoří získala zkušenosti a znalosti, když mutovala paní viroložka viry, že má tah jasné znalosti, co je z laboratoře a co z přírody ? Ať to "ságne" a hned bude věrohodnější...;-)))

P. Pokorný 26.5.2020 20:55

Zkušenosti získala patrně při vývoji léků, to jsou stejné postupy.

M. Trpišovský 5.6.2020 20:31

Jako veterinární laboratoř toho moc nevyvíjela.

M. Vít 26.5.2020 13:12

Já jí věřím, vyjadřuje se zcela srozumitelně, konkrétně, přesně, umí to vysvětlit. Takovým lidem věřím, protože představují něco konkrétního proti čemuž může někdo, kdo tomu rozumí protiargumentovat. Ale sdělení typu "virus je přírodního původu", "Peková je veterinářka" apod. jsou úplně o ničem. Zajímavé by bylo, kdyby jí někdo věrohodný uměl oponovat tak, aby tomu porozuměl i laik. Ale nikoho takového jsem zatím nezaznamenal.

V. Ožana 26.5.2020 12:17

Příroda mohla změnit ty biologické hodiny viru, není to nic nemožného.

T. Coufal 26.5.2020 11:57

"Genetický terorismus" - to zní děsivě..

M. Trpišovský 25.5.2020 18:27

Paní veterinářka se rozjela.

P. Krupka 25.5.2020 18:23

Pokračovanie: „Množstvo skutočných vedeckých osobností, ktoré sa dlhodobo venujú evolúcii vírusov, sa už opakovane vyjadrilo k téme pôvodu tohto vírusu a na rozdiel od pani Pekovej svoje analýzy a tvrdenia aj publikovali v prestížnych a recenzovaných vedeckých časopisoch. Spomeniem aspoň spoločné vyhlásenie viacerých osobností v časopise The Lancet, ktoré obsahuje citácie všetkých v tom čase existujúcich relevantných štúdií, a najznámejšiu štúdiu od Kristiana Andersena a jeho tímu publikovanú v časopise Nature Medicine,“ vraví virológ Klempa.

„Toto sú pre mňa autority, ktorým dôverujem, pretože viacerých z nich osobne poznám a mám k ich intelektuálnym schopnostiam obrovský rešpekt. Za ich vyjadreniami stoja nielen solídne dáta, analýzy, rigorózne recenzné procesy, ale aj ich celý profesijný život,“ dodáva.

Podľa molekulárneho biológa Szemesa má nový koronavírus s najväčšou pravdepodobnosťou prirodzený pôvod. Vedec pre Denník N vysvetlil, že najbližší známy koronavírus, ktorý napáda netopie

D. Kučera 25.5.2020 20:44

To je chabý argument, je známo že takzvaný vědecký konsensus představuje ve skutečnosti překážku vědeckému rozvoji. Kdyby platilo co říkáte vy, tak pořád převládá názor že je země placatá a kdo nesouhlasí zaslouží si být upálen.

J. Kotas 25.5.2020 21:43

Kdyby tu hypotezu o lidskem puvodu sirila jen Pekova, tak vem ji cert. Pozdeji zverejnily britske a americke tajne sluzby (o ne se opira i ministr zahranici USA Pompeo), ze dosly ke stejnemu zaveru. A lze ocekavat, ze budou mit vice dukazu nez nejaka Pekova. Probehla napr. informace, ze rada lidi z te puvodni vlny nakazenych nemela s trzistem nic spolecneho. Pokud tedy pristoupime na to, ze ke vzniku viru prispel clovek a konkretne nejblizsi biologicka laborator zkoumajici koronaviry, neznamena to, ze rozsireni viru z wu-hanske laboratore byl zamer. Mohla to byt jen nedbalost a nehoda, ktere se v minulosti v Cine prokazatelne take staly. SARS COV-1 se zkoumal/ zkouma v mnoha svetovych biologickych laboratorich. Predmetem vojenskeho vyzkumu je prave zdokonalovani existujiciho viru pridavanim urcitych vlastnosti, o kterych otevrene mluvi Pekova. Je to neeticke, ale dela se to. Laboratore jsou spatne zabezpecene. Nejpravdepodobnejsi je varianta, ze se nekdo nechtic a mozna i nepozorovane

J. Kotas 25.5.2020 21:47

...nakazil. Virem venku ve meste mohl nakazit dalsich par lidi a nemusel si ani uvedomit, co zpusobil.

P. Krupka 25.5.2020 18:22

Niekoľko názorov skutočných odborníkov, títo sú zo Slovenska, no Pekovú popierajú aj kapacity z celej Európy a zo sveta:

„Všetky doterajšie empirické dáta ukazujú, že nový koronavírus má prirodzený pôvod a ide o jeden z mnohých príkladov zoonóz (nákazy zvierat prenosné na človeka – pozn. red.), ktoré sa bežne vyskytujú v ľudskej populácii, hoci s menej kalamitnými následkami,“ povedal pred časom pre Denník N Ľubomír Tomáška, vedúci Katedry genetiky na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Ak by bol nový koronavírus naozaj výsledkom umelého zásahu, potom by vedci siahli po riešení, ktoré im ponúkajú počítačové algoritmy, no tie nie sú vôbec také účinné (a teda smrteľné), ako riešenie vyvinuté prírodnými procesmi.

„Mutácia v S proteíne (S ako spike, čiže výbežok typický pre koronavírusy – pozn. red.) vyvracia akúkoľvek pochybnosť, že (...) vírus unikol z laboratória, lebo ak by to chcel spraviť človek, trvalo by mu to možno 500 rokov, kým by dokázal takúto dokonalú mu

M. Metlická 25.5.2020 15:09

To je zajímavé, co paní doktorka říká, ale i jiné viry se umí měnit a je už prokázané, že jsou "přírodní". Paní doktorka je mi od začátku nesympatická, protože se sice čílila, že nechtějí uznávat její testy korony, ale zapomněla se zmínit, že jsou určené laboratoře, které to smějí provádět a ještě se potvrzené vzorky MUSÍ posílat do další přesně určené laboratoře v zahraničí. Takže to nebylo nic osobního proti ní, i když ona se tak s gustem tváří.

D. Kučera 25.5.2020 16:58

Obávám se že jste moc nepochopila, co se tady snaží paní doktorka sdělit, možná to bude tím že je vám nesympatická. Samozřejmě že všechny viry mutuji, to nikdo nezpochybňuje. Podstata je v tom, že ten wuchanský má jednu zvláštnost proti běžnému koronaviru a to je to, že nové generace se reprodukují až 270x rychleji a díky tomu taky mutace viru probíhají nepřirozeně rychle....a vzhledem k tomu, že rychlost reprodukce je něco co vědci u viru umí geneticky ovlivnit, nelze vyloučit možnost, že to taky někdo udělal.

M. Spevak 25.5.2020 9:31

Nedal by som nic za to, ze v case Americko-Cinsky konflikt vyustil v biologicku vojnu.

T. Beran 25.5.2020 8:46

Tak ci tak stale plati, ze s tou breberkou musime na planete normalne zit a ne se pred ni schovavat. Koneckoncu decimace 7,5 miliardy lidi je v zajmu zachovani zivota pristich generaci.

J. Krásenský 28.5.2020 5:39

Vaše poslední věta je klíčová k pochopení, proč se tak stalo. Vše ostatní v mediích, z úst politiků, odborníků, intelektuálů a novinářů je jen mlha, která má zakrýt pravý smysl událostí.

J. Nový 25.5.2020 8:34

Příliš mnoho, naprosto rozdílných teorií. Těžko říct, jestli se někdy dovíme pravdu.

I chřipkový virus se každým rokem mění a zřejmě nikdo nevěří, že ho vyrábějí v laboratořích. Ale přitom je to klidně možné. :-)

V. Červenka 26.5.2020 11:51

Pane Nový, pochopil jste psaný text? Každý vir mutuje, to nikdo nepopírá, ani paní Peková. Pouze sděluje, že tento vir mutuje 270x rychleji, než kterýkoliv jiný před ním! A to že nemá s přírodou nic společného. Co je pro boha tak složitého na tom pochopit?

V. Církva 25.5.2020 7:37

Tak je to zajímavé. Závěry paní doktorky Pekové zní naprosto logicky a věrohodně. Bohužel nejsem odborník, abych mohl potvrdit co říká co se týká podstaty problému. Přesto je známé, že paní Peková má velké znalosti z genetiky.

A s posledním odstavcem naprosto souhlasím. Pokud někdo dokáže v krizi útočit na počítače v nemocnicích, dá se domnívat že jsou i takoví parchanti co dokážou vypustit nemoc co likviduje lidi. I mezi odborníky je plno sociopatů.


Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...