Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Visa testuje platby mobilem

Platba mobilem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Platba mobilem. | foto: NokiaReprofoto

Společnost Visa se v současné době účastní rozsáhlého pilotního projektu O2 Wallet, v němž bude otestována technologie NFC umožňující bezhotovostní platbu za zboží prostřednictvím mobilních telefonů.

Near Field Communication se velice podobá hojně rozšířené bezdrátové technologii Bluetooth, na rozdíl od ní však podporuje celou řadu standardizovaných protokolů pro bezpečný přenos dat. NFC funguje na bázi vlnového pásma 13,56 MHz a jeho dosah by měl být více jak 10 cm. Pro bezproblémovou komunikaci tedy stačí, aby dvě kompatibilní zařízení byla blízko u sebe.

Cílem mobilních plateb budou drobné nákupy, vstupné na různé akce nebo jízdenky v prostředcích městské dopravy. Aby zaplacení proběhlo úspěšně, stačí pouze přiložit mobil k příslušné čtečce. Pilotní projekt se koná v různých částech Londýna a potrvá šest měsíců až do konce května 2008. Zúčastní se ho přes 500 lidí. Jeho účelem je otestovat funkčnost systému a zjistit, o jaké služby a funkce mají uživatelé zájem.

Jako prostředek plateb při testování slouží Nokia 6131 podporující funkci NFC, která v sobě rovněž obsahuje několik předinstalovaných NFC aplikací. Během první fáze bude 225 účastníkům projektu nahrána do telefonu předplacená karta Barclaycard Visa. Tou budou moci platit položky do výše 10 liber v těch obchodech, které v současné době nabízejí platbu kartami Visa payWave. Ve druhé fázi projektu (od února do května 2008) bude k dispozici i ověřování PIN, platba nad 10 liber a možnost doplňování kreditu na předplacené karty.

Projekt je součástí celosvětové iniciativy Visa Mobile Platform a platební řešení, které nabízí, je kompatibilní s globálními specifikacemi Visa pro mobilní platby. Tyto specifikace jsou testovány ještě v několika dalších pilotních projektech po celém světě.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.