Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vista na noteboocích nemusí být problém

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Fujitsu-SiemensReprofoto

I když se většina nových přenosných počítačů prodává s operačním systémem Windows Vista, u některých uživatelů to vyvolává nelibost a snahu vyměnit je za starší Windows XP. Mnohdy postačí systém optimalizovat.

Rozdíly mezi jednotlivými operačními systémy od Microsoftu bývají předmětem mnoha debat, z nichž lze i přes vyhrocené názory vysledovat obecné závěry: Vista je se všemi svými nadstavbovými funkcemi bezesporu krok správným směrem, její hardwarová náročnost už nikoli. Nejvíce palčivý je tento problém právě u notebooků: těm se mnohdy nedostává výkonu, paměti, ve všech případech není zanedbatelná ani vyšší energetická náročnost nového systému a s tím spojená nižší výdrž na baterie.

Není tedy divu, že mnoho uživatelů řeší tyto problémy pomocí „downgrade“ na Windows XP. Pro mnoho notebooků však nemusejí existovat patřičné ovladače, mnohdy je takový postup příslovečným kanónem na vrabce. Zde je pár tipů pro nastavení, která udělají Visty použitelnější pro přenosné počítače.

Notebook

V první řadě je nutné vypnout všechny grafické efekty, kterými Vista rozhodně nešetří, byť nejsou pro práci s počítačem nezbytné. V menu Start - Ovládací panely - Systém - Upřesnit nastavení systému - Upřesnit – Výkon zaškrtněte volbu Optimalizovat pro výkon a případně ručně zapněte jen ty efekty, bez kterých se neobejdete.

Velkým nepřítelem notebooků a jejich baterií je indexování souborů. To sice umožní jejich rychlejší vyhledávání, ale neustálá práce s diskem u notebooků běžícího na baterie není rozhodně žádoucí. V nabídce Počítač klikněte pravým tlačítkem na disk C: a zvolte Vlastnosti. Na kartě Obecné poté odškrtněte volbu Indexovat jednotku a umožnit tak rychlejší vyhledávání a v dalšínabídce vyberte Použít změny pro jednotku C:, složky i podsložky.

Jednou z nejviditelnějších změn v novém operačním systému je i postranní panel (tzv. sidebar). Pokud jste se jej nenaučili využívat nebo ho nepotřebujete, není od věci jej natrvalo vypnout, protože spotřebovává systémové zdroje, hlavně paměť. Klikněte na něj tedy pravým tlačítkem, zvolte Vlastnosti a zde odznačte volbu Zobrazovat postranní panel při spuštění systému Windows.

Notebook

Stejně jako v jiných operačních systémech hodně pomůže vypnutí dalších nepoužívaných komponent a programů. V Ovládacích panelech najděte Programy a klikněte na Vypnout nebo zapnout funkce systému Windows. Zde můžete vypnout následující: Algoritmus RDC, Volitelné součásti Tablet PC a nástroje Fax a skener (pokud nic z toho nepoužíváte).

Rovněž neškodí podívat se do seznamu programů spouštěných po startu, jestli se mezi nimi neukrývá nějaký přebytečný. Jejich seznam najdete když do vyhledávacího pole menu Start napíšete msconfig a v otevřeném okně vyberete záložku Po spuštění.

Starší počítače do šrotu nemusí
I majitelé straších přístrojů mohou mít problémy s rychlostí svého notebooku. I v operačním systému XP lze uplatnit některé z výše popsaných rad, zejména ty o vypínání nepotřebných programů. Pokud chcete být v šetření systémových prostředků opravdu důkladní, můžete také vypnout obrázek na pracovní ploše, pokud nějaký používáte.

Déle používané systémy není rovněž od věci důkladně zkontrolovat antivirem a antispywarovými prostředky, jestli jeho běh nezpomaluje nějaká nežádoucí utilita.

Notebook

Někdy může být nezbytný i hardwarový zásah: rozebrání a vyčištění vnitřku počítače. Usazený prach totiž způsobuje vyšší zahřívání, intenzivnější práci ventilátorů a tím zvýšenou hlučnost a sníženou výdrž na baterie.

U těch je nutno počítat, že budou s rostoucím věkem ztrácet svojí kapacitu. Může tak být nutná i jejich výměna, v porovnání s cenou nového notebooku se však jedná o poměrně vysoké částky.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!