Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vláda může učinit první krok ke vzniku české kosmické agentury

Start rakety Ariane 5 Evropské kosmické agentury | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Start rakety Ariane 5 Evropské kosmické agentury | foto:  ESA/CNES/ARIANESPACE-Service Optique CSG

PRAHA Vláda se v pondělí pokusí udělat pořádek v dosud roztříštěných kompetencích ministerstev ve vztahu ke kosmickému výzkumu a technologiím. Ministerstvo dopravy navrhuje vznik Výboru pro kosmické aktivity vlády České republiky (VKA), který by měl být předstupněm budoucí české Národní kosmické agentury. Vyplývá to z materiálů MD.

"Jde o to, kdo bude řídit českou kosmonautiku a zajistí spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou," uvedl Karel Dobeš, vládní zmocněnec pro získání sídla navigačního systému Galileo. Česká republika se stala členem Evropské kosmické agentury (ESA) koncem roku 2008.

Vesmírné technologie mají nyní v pravomoci především dva úřady: ministerstvo školství z titulu kosmonautiky jako vědy a ministerstvo dopravy, neboť 80 procent všech vesmírných aplikací se využívá v dopravě.

Podle Dobeše ale mezi oběma úřady vznikají kompetenční třenice, takže nový výbor by měl řídit ministr zahraničí, zapojit by se do něj měla i ministerstva pro evropské záležitosti, průmyslu a obchodu a životního prostředí. Pokud vláda vznik VKA schválí, bude muset ministr zahraničí předložit od konce roku 2011 návrh na zřízení Národní kosmické agentury (NKA).

"Ministerstvo školství si myslí, že všechno co je kosmonautika je věda a výzkum, ale dneska je to tvrdý byznys, 90 procent rozpočtu ESA jde do průmyslu jako zakázky," uvedl Dobeš. NKA by podle něj měla mít vlastní rozpočet.

V České republice nyní funguje obecně prospěšná společnost Česká kosmická kancelář, která s ministerstvy školství a dopravy spolupracuje.

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...