Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vláda schválila nové složení Rady pro výzkum, vývoj a inovace

Laboratoř | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Laboratoř | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Vláda dnes schválila nové složení Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Zastoupeny v ní budou vysoké školy, Akademie věd, Svaz průmyslu a dopravy a také reprezentant Rady veřejných výzkumných institucí.

Premiér Jan Fischer na tiskové konferenci zdůraznil, že ustavení nové rady bylo jednou z priorit jeho vlády. Krok ocenil předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Poprvé rada v novém složení zasedne 28. května, jejím prvním úkolem by měl být volba předsednictva. Počet členů rady je 17, jak stanovuje zákon, uvedl. Jejími členy budou premiér, ministr školství, šest zástupců vysokých škol, předseda Akademie věd a další tři členové akademie, stejné zastoupení jako akademie bude mít Svaz průmyslu a dopravy.

Na posledním jednání vlády pak ministři podle Fischera pochopili, že bude třeba i jeden reprezentant Rady veřejných výzkumných institucí, která sdružuje výzkumné instituce zřízené ministerstvy a kraji.

Nové složení Rady pro výzkum, vývoj a inovace

premiér
Jan Fischer
ministryně školství
Miroslava Kopicová
vysoké školy
Petr Fiala
Stanislava Hronová
Vladimír Haasz
Tomáš Opatrný
Václav Hampl
Rudolf Haňka
Akademie věd
Jiří Drahoš
Karel Aim
Pavel Hobza
Karel Oliva
Svaz průmyslu a dopravy
Jaroslav Míl
Jiří Cienciala
Pavel Kafka
Zbyněk Frolík
Rada veřejných výzkumných institucí
Karel Pospíšil

"Jsem rád, že premiér radu jmenoval, i když to trvalo déle, než jsme předpokládali," řekl Jiří Drahoš. Nové složení rady je podle něj daleko lepší, než stará sestava, i když muselo dojít na kompromisy. Akademie totiž chtěla, aby statutární zástupci byli pouze stálými hosty rady, členy měli být vědecko-manažerské osobnosti. Nakonec jsou členy i předsedové akademie, svazu průmyslu a konference rektorů.

Akademická obec požadovala výměnu členů Rady pro výzkum, vývoj a inovace už delší dobu. Vědci, zejména z Akademie věd, totiž nejsou spokojeni s metodikou hodnocení výsledků vědecké práce, kterou dosavadní rada vypracovala a která byla podkladem pro rozdělování subvencí ze státního rozpočtu na výzkum a vývoj.

Podle těchto nových pravidel vláda loni v červnu rozhodla o krácení subvencí Akademii věd pro letošek asi o miliardu korun a v letech 2011 a 2012 o zhruba polovinu. Vládní rozhodnutí o omezení peněz pro akademii tehdy vyvolalo protesty. Vědci při nich požadovali mimo jiné odvolání rady.

Tvrdili, že jde o snahu přesunout velkou část státních subvencí do průmyslové sféry, a to především na úkor akademie. Vedení akademie se nakonec s premiérem dohodlo na zmírnění restrikcí, které by podle předsedy akademie Jiřího Drahoše byly pro tuto největší vědeckou instituci v zemi likvidační.

Vláda také slíbila ponechat subvence v příštích dvou letech na úrovni letošního roku. Premiér se zástupci akademické obce jednal o celkové reformě vědeckého výzkumu u kulatých stolů a přislíbil změny ve složení rady.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.