Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vládní rada kritizované hodnocení vědy nezrušila

Věda- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věda- ilustrační | foto: Shutterstock

PRAHA Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) nezrušila kritizovanou metodiku hodnocení vědecké práce. A to ani přesto, že mezinárodní konsorcium, od kterého si ministerstvo školství objednalo audit české vědy, uvedlo, že by bylo lépe než tuto metodiku používat, nedělat nic.

O jednání rady informoval ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd Karel Oliva, který je členem rady. Rada je od listopadu loňského roku obměněná, ve starém složení kvůli konfliktům přestávala fungovat, nových je polovina členů.

Rada podle Olivy vzala na vědomí styl a výsledky hodnocení roku 2011. Na příští jednání odložila rozhodnutí, zda se má v dalších letech výzkum a vývoj hodnotit stejným způsobem jako loni, nebo jiným způsobem, případně se nemá hodnotit vůbec. Oliva doufá, že příští zasedání bude v únoru, Podle Olivy se ozývaly obavy, aby změny nevedly z jednoho roku na druhý ke značným skokům v přidělování peněz vědeckým institucím, jako se to stalo při zavádění nynější metodiky, kdy se v některých případech dotace vědeckých institucí propadly o 30 a v některých případech až o 70 procent.

ČTĚTE VÍCE:

"Diskuse nebyla jednoznačná," uzavřel. Vědci kritizují současnou metodiku už od jejího vzniku a přezdívají jí "kafemlejnek". Tvrdí, že hodnotí výsledky vědecké práce bezduše a mechanicky. Skutečnou vědu prý podhodnocuje, zatímco až několikanásobně víc oceňuje snadno dosažené výsledky. Tento systém nutí podle kritiků vědce a instituce, které je zaměstnávají, k "honičce" za co největším počtem bodů, aby získali co největší státní podporu.

Státní podpora vědy a výzkumu:

V minulých letech se státní podpora vědě a výzkumu pohybovala mezi 25 a 26 miliardami korun.

Podíl celkových výdajů, tedy i financí ze soukromé sféry, na vědu a výzkum na HDP činil v roce 2008 v Česku 1,47 procenta.

Nejvíce ze zemí EU dávaly na vědu a výzkum: Švédsko 3,75 procenta, Finsko 3,73 procenta.

Naopak nejméně Kypr 0,46 procenta a Slovensko 0,47 procenta.

Průměr EU činil 1,81 procenta HDP.

Českou akademickou obec v její kritice metodiky, kterou v minulých letech připravila vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace, podpořilo konsorcium šesti renomovaných zahraničních institucí, kterým ministerstvo školství zadalo audit české vědy. Konsorcium doporučilo přestat používat současnou metodiku, protože špatně rozděluje peníze na vědu a výzkum a deformuje celý systém.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!