Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vodafone brzy spustí 3G

Instalace prvních 3G vysílačů v Praze probíhá pomocí vrtulníku s logem Vodafone. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Instalace prvních 3G vysílačů v Praze probíhá pomocí vrtulníku s logem Vodafone. | foto: VodafoneReprofoto

Vodafone na včerejší tiskové konferenci oznámil spouštění sítě UMTS včetně rychlých dat HSDPA. Kdy se ho dočkáme?

Vodafone se konečně odhodlal k rozšíření své stávající mobilní sítě o technologii UMTS/HSDPA. Červený operátor je u nás totiž jediným poskytovatelem mobilních služeb, který ještě 3G nedisponuje, ačkoli podle původních licenčních podmínek už tomu mělo být. Vodafone ale požádal o odklad a Český telekomunikační úřad mu vyhověl.

Nyní se už věci pohnuly tím správným směrem a práce na výstavbě 3G jsou v plném proudu. Vodafone se nejprve chystá signálem 3G pokrýt území Prahy 9 a Prahy 10, poté by měla následovat i velká města v ČR. Vše záleží na zákaznické poptávce. Coby dodavatele infrastruktury si Vodafone vybral společnost Nokia Siemens Networks. K plánovanému komerčnímu spuštění sítě dojde v prvním čtvrtletí 2009.

Do budoucna počítá operátor s přechodem na sítě 4. generace – LTE, které vybuduje i v České republice. Stávající 3G technologii je na tento krok již připravena, takže by náklady na upgrade sítě nemusely být tak vysoké.

„Postupná výstavba sítě 3G odráží současnou poptávku zákazníků po mobilním internetu a garantuje nejlepší zákaznickou zkušenost s ohledem na cenu a kvalitu,” říká Muriel Anton, generální ředitelka společnosti Vodafone Czech Republic a dodává: "Je to jeden z nezbytných kroků k naplnění naší UMTS licence. Zároveň pokračujeme ve vyjednávání o sdílení sítě s našimi partnery, protože z dlouhodobého hlediska se jedná o nejefektivnější řešení mobilních internetových služeb jak pro zákazníky, tak pro operátory a životní prostředí."

Cenovou politiku 3G Vodafone oznámí až s komerčním spuštěním sítě. Zákazníci si rychlý internet v mobilu v rámci sítě třetí generace budou moci díky vánoční nabídce operátora vyzkoušet na půl roku (do konce července) zdarma.

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.