Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vojenský robot dokáže přeskočit sedmimetrový plot

V klidu vypadá robot nenápadně. Jeho schopnosti prozrazuje až videozázna, | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V klidu vypadá robot nenápadně. Jeho schopnosti prozrazuje až videozázna, | foto: Randy MontoyReprofoto

ALBUQUERQUE, USA Vojenskou poučku tvrdící, že mobilita a manévrovatelnost je nejlepší obrana, dovádí do extrému tým americké společnosti Boston Dynamics. Technici vyvíjejí robotického průzkumníka, který dokáže skokem překonat překážku 40 – 60 krát větší, než jsou jeho vlastní rozměry.

Zatím jde jen o model, ale vzhledem k tomu, že projekt financuje americká agentura DARPA štědře podporující důležité vojenské projekty, lze očekávat poměrně brzké uplatnění i v praxi.

Robot velikosti většího rádiem ovládaného autíčka se po většinu doby pohybuje po čtyřech kolech. Když je třeba překonat překážku, písty vymrští dosud skryté "nohy" a vozidlo vyskočí do výšky až 7,5 metru. Je tak bez potíží schopno přeskočit i jednopatrový dům. Robot je poloautomatický a dokáže k určení polohy využít systém GPS.

Schopnosti prototypu dokumentuje zveřejněné video (soubor ve formátu vmw si můžete stáhnout zde)

Odraz z asfaltu i písku
Než došli k použitelnému výsledku, museli technici vyřešit mnoho problémů. Mezi ty zásadní patří zkrocení otřesů během dopadu, zmenšení pravděpodobnosti převrácení či dosažení přesné výšky skoku bez ohledu na terén, na němž se robot právě nachází. Vozidlo musí stejně dobře skákat z betonu, asfaltu i z písku a z podkladu porostlého vegetací.


Podobní hi-tech průzkumníci by podle expertů výrazně zvýšili možnosti jednotek určených pro boj v zastavěných oblastech. Jejich kamery by vojáků poskytly lepší přehled v členitém bojišti, což by vedlo ke snížení ztrát. Na zásahy v městském prostředí kladou nejvyspělejší armády čím dál větší důraz.

Vývoj robota s názvem Precision Urban Hopper by měl být dokončen už v roce 2010

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?