Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vozítko Opportunity objevilo na Marsu nový důkaz o vodě

Robotické vozítko Opportunity na Marsu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robotické vozítko Opportunity na Marsu | foto: NASA

WASHINGTON Marsovské vozítko Opportunity přišlo nejspíš s novým zásadním objevem. Na povrchu "rudé planety" totiž objevilo skálu, která by podle vědců mohla obsahovat jílové minerály. Jejich výskyt přitom naznačuje, že hornina byla někdy v minulosti vystavena dlouhodobějšímu působení vody.

Robotické vozítko se na Marsu snaží najít přítomnost vody již devět let. Určité náznaky objevilo, nicméně nyní jde podle odborníků o mnohem jasnější důkazy, napsala britská zpravodajská stanice BBC.

"Když se podíváte na všechny objevy související s vodou, ve velké většině šlo o vodu s velmi nízkým pH, byla to tedy spíše kyselina," uvedl Steve Squyres, vědec z Cornellovy univerzity, který vede misi marsovských vozítek Spirit a Opportunity. "Jílové minerály mají tendenci vytvářet více neutrální pH. Jde o vodu, kterou můžete pít. Vodu, která je mnohem příznivější pro vznik života," dodal.

K TÉMATU:


Vzhledem k tomu, že rentgenový spektrometr vozítka dokáže rozpoznat jen jednotlivé prvky v hornině, ale nikoli její mineralogické složení, je objev těžké oficiálně a stoprocentně potvrdit. Vědci nicméně tvrdí, už samotná přítomnosti jílů dokazuje, že Mars byl před miliardami let mnohem teplejší a vlhčí planetou. Vozítko svůj objev učinilo v oblasti nazvané Cape York, která leží na okraji 22 metrů dlouhého kráteru Endurance. Vedoucí mise nyní robota poslali po hřebenu kráteru do oblasti přezdívané Solander Point. Právě tam by se mohly údajně nacházet další skály obsahující jílové minerály.

Vozítko Opportunity

Opportunity, která má velikost golfového vozítka, a její dvojče Spirit na Marsu přistály v lednu 2004. Jejich mise byla plánována jako tříměsíční s cílem najít známky toho, zda na sousední planetě Země byla někdy v minulosti voda. Našly množství takových stop a pak pokračovaly v jízdě nad rámec stanovené životnosti.

Stáří Opportunity se však již začalo na vozítku projevovat. Jeho "robotické ruce" ochabují a jeho solární panely ztrácejí účinnost. Vědci ho přesto chtějí nechat po Marsu jezdit tak dlouho, dokud to bude možné. "Na Marsu panuje velmi nepřátelské prostředí, ve kterém by vozítko mohlo každou chvíli naprosto zkolabovat. Proto každý další den jeho fungování považujeme za dar," poznamenal John Callas, projektový manažer mise Opportunity. Vozítko Spirit přestalo s řídícím střediskem komunikovat v březnu 2010.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!