Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vuvuzely mohou šířit rýmu a chřipku, varuje britská lékařka

Z vuvuzely vycházejí při troubení kapičky slin, na kterých mohou cestovat viry | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z vuvuzely vycházejí při troubení kapičky slin, na kterých mohou cestovat viry | foto: ČTK

JOHANNESBURG Africké trumpety vuvuzely, na které se snáší vlna kritiky za to, že jsou příliš hlučné, mohou rovněž šířit zárodky rýmy a chřipky, varuje londýnská lékařka.

Vuvuzely, necelý metr dlouhé plastikové trubky, jejichž zvuk je na fotbalových stadionech v JAR stejně běžný jako nepohodlné sedačky, jsou jednou z nejoblíbenějších věcí provázejících mistrovství světa ve fotbale, napsala agentura AP.

"Ale na jihu Afriky je nyní v plném proudu chřipková sezóna," říká Ruth McNerneyová z londýnské školy hygieny a tropické medicíny. A tradiční jihoafrický instrument by mohl mít zdravotní následky, dodává.

"Vuvuzely mají potenciál k šíření rýmy a chřipky, protože přes ně prochází hodně vydechnutého vzduchu," říká McNerneyová. Tímto způsobem podle ní může nákaza doletět k lidem na větší vzdálenost, než při běžném kašlání nebo křiku.

McNerneyová se podílela na studii, v jejímž rámci osm zdravých dobrovolníků foukalo do trumpet vuvuzela a vědci měřili, co vychází na opačném konci nástroje. Tam našli malé kapičky schopné přenášet zárodky chřipky. Tyto částice jsou dost malé na to, aby zůstaly ve vzduchu po celé hodiny a dostaly se do dýchacích cest a plic člověka, dodala McNerneyová.

"Z etických důvodů jsme netestovali nemocné osoby, protože na to bychom potřebovali speciální povolení," říká. "Ale je jasné, že potenciál k tomu, aby vuvuzely šířily rýmu a chřipku existuje." Ke zvýšení rizika šíření nemocí přispívá i zvyk půjčovat si vuvuzely navzájem.

Další zdravotní komplikací, která může vuvuzely provázet, je ztráta sluchu.

Studie, kterou provedli James Hall a Dirk Koekemoer z jihoafrické Pretorijské univerzity, zjistila, že vuvuzely mohou mít negativní dopad na ušní bubínky, pokud jsou jim vystaveny po určitou dobu. Pomoci by podle autorů studie mohly špunty do uší - ať už koupené v lékárně nebo podomácku vyrobené.

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?