Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vyfotit si text a vzápětí ho přeložit. Nová služba Googlu to umožní

T-Mobile G1 Google telefon s operačním systémem Android | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy T-Mobile G1 Google telefon s operačním systémem Android | foto: Reuters

BARCELONA Americká společnost Google představila překladač textů využívající fotoaparát mobilního telefonu. Uživatel si vyfotí telefonem text a přístroj jej přeloží. Pilotní provoz firma předvedla na veletrhu Mobile World Congress.

Dosud mobilní telefony založené na platformě Google umožňovaly například hledání objektů podle vyfocených obrázků nebo hlasových povelů. Hlasové vyhledávání v angličtině představila firma před rokem, nyní přidala zadávání hledaných hesel v němčině.

Podle výkonného ředitele Erika Schmidta roste trh takzvaných chytrých telefonů o třetinu ročně a během tří let jejich prodej překoná počet prodaných PC. Google nyní prodává kolem 60.000 telefonů s vlastním operačním systémem Android denně.

Výkonný ředitel Googlu Erik Schmidt

Google: Za větší zátěž sítě platit nebudeme

Schmidt rovněž uvedl, že Google nepřistoupí na výzvu telekomunikačních operátorů, aby Google platil za své uživatele, kteří stahují videa a zatěžují sítě velkým množstvím dat. Operátoři v čele s Telefónikou přitom arguentovali vysokými investicemi, které budování infrastruktury vyžaduje.

"Platit nebudeme. Generujeme operátorům provoz v jejich sítích a to je pro ně slušný byznys," řekl novinářům. Zároveň uvedl, že Google se nechce stát poskytovatelem připojení k internetu.

Podle Schmidta je na trhu místo pro otevřené mobilní platformy, kterou reprezentuje například Android nebo MeeGo Nokie a Intelu, ale i pro systémy, jejichž výrobci zdrojový kód pro tvorbu aplikací nesdílejí.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...