18. března 2019 5:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Výjimečná výstava míří do Prahy. Ze strany egyptské vlády jde o projev uznání, říká egyptolog Bárta

Socha hodnostáře Nefera v pozici písaře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Socha hodnostáře Nefera v pozici písaře. | foto: Český egyptologický ústav FF UK

PRAHA Opravená historická budova Národního muzea v Praze by měla během léta 2020 přivítat návštěvníky jedinečné výstavy Sluneční králové. Do Česka tak zamíří desítky artefaktů – včetně soch, kanop a papyrů –, které v Abúsíru objevili čeští egyptologové. „Za přípravou je opravdu hodně práce, úsilí spousty lidí a nespočet jednání doma i v zahraničí,“ řekl LN Miroslav Bárta, ředitel Českého egyptologického ústavu FF UK.

LN Budou to takové dodatečné oslavy šedesátého jubilea vašeho ústavu?
Rozhodně ano. My všichni na ústavu usilujeme o to, abychom české i zahraniční veřejnosti nabídli určitý přehled našich hlavních úspěchů i naší vizi rozvoje oboru do budoucna. Egyptologie již dávno není zaměřena jen na objevování unikátních památek v písku. Jedná se o mnohooborové a multidisciplinární srovnávací studium civilizací v rámci dlouhých časových řad.

V nedávné době vyšla publikace našich největších objevů s názvem Stvořené pro věčnost, v rámci Akademického filmu Olomouc konaného poslední týden v dubnu proběhne řada akcí pod hlavičkou našeho ústavu a s přednáškami vystoupí Zahi Hawas, Miroslav Verner nebo Mustafa Waziri a Carlo Bergmann, chystá se výstava unikátních fotografií Sandra Vanniniho. A v srpnu, v Národním muzeu, bude otevřena multimediální show mapující cestu panovníka Tutanchamona na onen svět. Ve stejném měsíci pak bude přímo v Karolinu otevřena výstava věnovaná historii našeho ústavu a objevování Egypta.

Král Raneferef, který se objeví v Praze.
Čtyři kanopy, do nichž se ukládalo srdce a vnitřnosti mumifikovaných (Iufaova...

LN Co se za šest dekád vašemu ústavu nejvíce povedlo?
Pokud máte na mysli tzv. objevy, je možné uvést pyramidový chrám panovníka Ranefera s unikátními sochami a papyry, šachtový hrob kněze Iufaa s pohřební výbavou a ojedinělými soubory náboženských textů, hrobku královny matky Chentkaus III., hrobku bájného mudrce Kairese, chrám Ramesse II. nebo hrobky vysokých hodnostářů Nefera, Kara, Neferínpua a mnoha dalších včetně princezny Šeretnebtej. Z těch obecnějších by to bylo například satelitní snímkování pyramidových polí, první na světě, a mnoho dalších mezioborových teoretických výzkumů včetně seminářů pro OECD a americkou nebo českou armádu, bádání týkající se dynamiky civilizací a resilience v závislosti na proměnách vnějšího prostředí nebo identifikace sedmi obecných zákonů, kterými se řídí vvývoj všech civilizací. Pro uvádění dalších zde není prostor. Naším mottem je trendy ve výzkumu významně spoluutvářet.

LN V jakých podmínkách dnes excelentní vědu děláte? Co by vám pomohlo?
Přes veškeré světové úspěchy naše problémy spíše narůstají, počínaje velkými komplikacemi se zajišťováním rozpočtu z roku na rok, kdy každý leden nemám tušení, jestli vše nezavřeme a nerozpustíme, přes akutní nedostatek prostor až po nezměrné papírování, kdy pokud chcete vydat odbornou knihu na mezinárodní úrovni, její napsání si nezadá s právními předpisy pro její výrobu. Zásadně by nám pomohl projekt umožňující plánovat naši činnost alespoň na pět let a větší prostory pro naši práci. Je to dost a často schizofrenní.

LN A kdy přijdete s nějakým dalším nálezem? Jeví se něco v Abúsíru zvláště nadějně?
Jeví, počkejme si na výsledky této sezóny. Myslím, že bude opět o čem mluvit, a to ve světovém měřítku.

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz