18. března 2019 5:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Výjimečná výstava míří do Prahy. Ze strany egyptské vlády jde o projev uznání, říká egyptolog Bárta

Socha hodnostáře Nefera v pozici písaře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Socha hodnostáře Nefera v pozici písaře. | foto: Český egyptologický ústav FF UK

PRAHA Opravená historická budova Národního muzea v Praze by měla během léta 2020 přivítat návštěvníky jedinečné výstavy Sluneční králové. Do Česka tak zamíří desítky artefaktů – včetně soch, kanop a papyrů –, které v Abúsíru objevili čeští egyptologové. „Za přípravou je opravdu hodně práce, úsilí spousty lidí a nespočet jednání doma i v zahraničí,“ řekl LN Miroslav Bárta, ředitel Českého egyptologického ústavu FF UK.

LN Jak dlouho jste o něco takového usilovali?
O velkou výstavu věnovanou objevům našeho ústavu v Abúsíru jsme usilovali již od 90. let minulého století. Tehdy jsme byli velice blízko, ale vláda odmítla poskytnout na pojištění předmětů státní záruku. Na podobě stávající výstavy pracujeme, troufám si tvrdit, prakticky pět let. Je v tom opravdu hodně práce, úsilí spousty lidí a nespočet jednání doma i v zahraničí.

Egyptolog Miroslav Bárta.

Egyptolog Miroslav Bárta.

LN Proč se výstava nemohla v Česku konat dříve? Pomohl vám nyní stát v zárukách?

Ano, to byl rozhodující moment, který odstranil z cesty jednu z hlavních překážek. Předměty, které by totiž měly do Česka dorazit jsou tak cenné, že jen pojistná částka by dosahovala astronomické výše.

Egyptské poklady: z Abúsíru do Prahy (grafika LN).

LN Kolik artefaktů do Česka dovezete a které konkrétně?
Jedná se o soubor několika desítek artefaktů. Ty, které budou zapůjčeny egyptskou stranou představují většinu a obsahují předměty dokumentující naše největší objevy v posledních desetiletích z doby 3. až 1. tisíciletí před Kristem. Chtěl bych podotknout, že se ze strany egyptské vlády jedná o výjimečné gesto a projev uznání naší desítky let trvající spolupráce. Další skupina artefaktů by měla pocházet z muzeí v Berlíně, Frankfurtu nebo Lipsku, kde se nacházejí další významné soubory z doby počátku 20. století, kdy v Abúsíru pracovala německá expedice pod vedením Ludwiga Borchardta.

LN A nač se těšíte nejvíce vy osobně? Nač návštěvníky upozorníte?
Věřím, že výstava má obrovský smysl jako celek, protože výběr exponátů je takový, aby poskytl návštěvníkovi maximálně celistvý obraz o hlavních aspektech staroegyptské civilizace, na které se výstava zaměřuje: myšlenkový svět, umění, náboženství, ideologie i jednotlivé lidské osudy. Nejvíc se těším na okamžik otevření, kdy začnou chodit první návštěvníci.

LN Kolik je za nálezy a také za přípravou výstavy práce, jednání apod.?
Na přípravě výstavy se pracovalo léta. Jednání probíhala a probíhají u nás doma, v Egyptě i v Německu. Za českou stranu se jich účastní zástupci naší univerzity a fakulty počínaje rektorem a děkanem, vlády, Ministerstva kultury, financí a zahraničí i naší ambasády v Káhiře a mnohé další. Je třeba zmínit i velkou podporu pana premiéra (Andreje Babiše), který téma výstavy projednával i na nedávném setkání s egyptským prezidentem (Abdalem Fattáhem Sísím), stejně jako našeho pana velvyslance.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

ZE ŽIVOTA: Můj muž neví, jestli chce být u porodu
ZE ŽIVOTA: Můj muž neví, jestli chce být u porodu

Ahoj, jsem ve 31 tt a pochopitelně přemýšlím nad porodem. Jsem prvorodička, takže mám z toho všeho strach a chlap mi moc nepomáhá. Chce být u porodu, ale zároveň je pro něj asi důležitější být v práci, protože kdykoli se bavíme o tom, zdali si bude moci vzít volno nebo zařídit, že bude okolo termínu v práci někde kolem a ne v zahraničí, je to pro něj problém.