Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Výjimečná výstava míří do Prahy. Ze strany egyptské vlády jde o projev uznání, říká egyptolog Bárta

Socha hodnostáře Nefera v pozici písaře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Socha hodnostáře Nefera v pozici písaře. | foto: Český egyptologický ústav FF UK

PRAHA Opravená historická budova Národního muzea v Praze by měla během léta 2020 přivítat návštěvníky jedinečné výstavy Sluneční králové. Do Česka tak zamíří desítky artefaktů – včetně soch, kanop a papyrů –, které v Abúsíru objevili čeští egyptologové. „Za přípravou je opravdu hodně práce, úsilí spousty lidí a nespočet jednání doma i v zahraničí,“ řekl LN Miroslav Bárta, ředitel Českého egyptologického ústavu FF UK.

LN Jak dlouho jste o něco takového usilovali?
O velkou výstavu věnovanou objevům našeho ústavu v Abúsíru jsme usilovali již od 90. let minulého století. Tehdy jsme byli velice blízko, ale vláda odmítla poskytnout na pojištění předmětů státní záruku. Na podobě stávající výstavy pracujeme, troufám si tvrdit, prakticky pět let. Je v tom opravdu hodně práce, úsilí spousty lidí a nespočet jednání doma i v zahraničí.

Egyptolog Miroslav Bárta.

Egyptolog Miroslav Bárta.

LN Proč se výstava nemohla v Česku konat dříve? Pomohl vám nyní stát v zárukách?

Ano, to byl rozhodující moment, který odstranil z cesty jednu z hlavních překážek. Předměty, které by totiž měly do Česka dorazit jsou tak cenné, že jen pojistná částka by dosahovala astronomické výše.

Egyptské poklady: z Abúsíru do Prahy (grafika LN).

LN Kolik artefaktů do Česka dovezete a které konkrétně?
Jedná se o soubor několika desítek artefaktů. Ty, které budou zapůjčeny egyptskou stranou představují většinu a obsahují předměty dokumentující naše největší objevy v posledních desetiletích z doby 3. až 1. tisíciletí před Kristem. Chtěl bych podotknout, že se ze strany egyptské vlády jedná o výjimečné gesto a projev uznání naší desítky let trvající spolupráce. Další skupina artefaktů by měla pocházet z muzeí v Berlíně, Frankfurtu nebo Lipsku, kde se nacházejí další významné soubory z doby počátku 20. století, kdy v Abúsíru pracovala německá expedice pod vedením Ludwiga Borchardta.

LN A nač se těšíte nejvíce vy osobně? Nač návštěvníky upozorníte?
Věřím, že výstava má obrovský smysl jako celek, protože výběr exponátů je takový, aby poskytl návštěvníkovi maximálně celistvý obraz o hlavních aspektech staroegyptské civilizace, na které se výstava zaměřuje: myšlenkový svět, umění, náboženství, ideologie i jednotlivé lidské osudy. Nejvíc se těším na okamžik otevření, kdy začnou chodit první návštěvníci.

LN Kolik je za nálezy a také za přípravou výstavy práce, jednání apod.?
Na přípravě výstavy se pracovalo léta. Jednání probíhala a probíhají u nás doma, v Egyptě i v Německu. Za českou stranu se jich účastní zástupci naší univerzity a fakulty počínaje rektorem a děkanem, vlády, Ministerstva kultury, financí a zahraničí i naší ambasády v Káhiře a mnohé další. Je třeba zmínit i velkou podporu pana premiéra (Andreje Babiše), který téma výstavy projednával i na nedávném setkání s egyptským prezidentem (Abdalem Fattáhem Sísím), stejně jako našeho pana velvyslance.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!