Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vykopávky odhalily stokrát zmenšeného tyranosaura

Lebka raptorexe ve srovnání s největším exemplářem druhu Tyranosaurus rex zvaného podle své objevitelky Sue. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lebka raptorexe ve srovnání s největším exemplářem druhu Tyranosaurus rex zvaného podle své objevitelky Sue. | foto: Science

Strašlivý Tyranosaurus rex, jeden z největších dravců, který kdy chodil po zemi, měl miniaturního předchůdce. Skvěle zachovanou kostru tvora po všech stránkách podobného tyranosaurům, ale vážícího jen setinu jejich hmotnosti, se podařilo objevit v Číně.

Nově objevený druh, který dostal jméno Raptorex (v latině raptor znamená ničitel, rex=král)  žil zhruba před 125 miliony lety. Jedinec, kterému fosílie patří, zemřel ve věku pěti až šesti let. I s ocasem byl asi tři metry dlouhý a vážil zhruba 60 kilogramů.

Čelist s nohama
To není na šelmu zas tak málo, ale musíme vzít v úvahu, že tyranosauři vážili více než šest tun. Přestože byl poměr hmotnosti 1:100, jsou oba druhy po anatomické stránce téměř k nerozeznání. Raptorex měl dokonce i podobně "zakrnělé" přední končetiny.

Paul Sereno mezi lebkou a rekonstrukcí podoby raptorexe

"Vlastně to byla čelist s nohama," říká Paul Sereno z University of Chicago, hlavní autor práce, kterou otiskne zítřejší vydání vědeckého časopisu Science.

Překvapivá podobnost nově objeveného druhu s králem dinosaurů dává vědcům příležitost lépe pochopit evoluční proces, na jehož konci byl tyranosaurus.

"Raptorex zásadně nabourává naše dosavadní představy," říká spoluautor studie Stephen Brusatte z Amerického přírodovědného muzea. "Raptorex byl zhruba tak velký, jako jsem já," pokračuje Brusatte. "Máme tu tedy zvíře o setinové velikosti Tyranosaura rexe, které však má některé rysy, jmenujme například velkou hlavu, silné svaly a miniaturní přední končetiny, o nichž jsme se domnívali, že se vyvinuly jako nezbytná adaptace druhu na razantní zvětšení velikosti."

Raptorexovy ostatky tedy ukazují, že zmenšení předních končetin nevyvolala až potřeba kompenzovat narůstající váhu těla. Jde spíš o oběť ve jménu hbitosti a rychlosti. Tu potřeboval i "malý" raptorex.

Silné svaly na zadních nohou umožňovaly tyranosaurům i raptorexům uštvat kořist. Díky tomu že byly jejich "ručky" extrémně malé, mohli i při útoku zůstat vzpřímení a uštědřit oběti zdrcující ránu svými mohutnými čelistmi.

Šťastný konec pašeráckého hororu
Moc nescházelo a skvěle zachovaná fosílie byla pro vědu ztracena. Vykopávky totiž neprováděli profesionální paleontologové, nýbrž amatéři - "hledači pokladů" , kteří si prodejem nálezů vydělávají na živobytí. Nálezci zkamenělé kosti propašovali z Číny a nabídli k prodeji. Fosílie, které ještě nebyly zcela vyňaty z horniny, koupil americký oční chirurg Henry Kriegstein. Tento muž, zapálený amatérský paleontolog, rozpoznal jejich význam a kontaktoval odborníky.

Po ukončení výzkumu se fosílie vrátí do Číny. Kriegsteina může těšit, že se stal jedním z autorů studie v prestižním časopise a hlavně to, že nově objevený druh nese jeho jméno. Celé vědecké jméno miniaturních tyranosaurů totiž zní Raptorex kriegsteini.

Chcete vědět víc?

Další informace a podrobnou infografiku najdete
v úterním vydání Lidových novin v příloze Věda&Výzkum


Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...