Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Výrobci mobilů začínají myslet na seniory

Velká tlačítka a maximální jednoduchost - tím se mobilní telefon Emporia Life odlišuje od ostatních. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velká tlačítka a maximální jednoduchost - tím se mobilní telefon Emporia Life odlišuje od ostatních. | foto: EmporiaReprofoto

Mezi oblíbené cílové skupiny výrobců mobilních telefonů patří mládež anebo ženy toužící po stylových módních doplňcích. Vývoj demografické situace však nutí některé z nich začít myslet i na seniory.

Ať už se podíváme na portfolio jakékoli značky, všude vidíme totéž: pokračující miniaturizace zmenšuje klávesy natolik, že s tím mívají problémy i běžní uživatelé a i když se displeje zvětšují, písmena na nich jsou stále stejně velká, ne-li menší.

Přitom uživatelů, kteří z důvodů zhoršeného zraku nebo motoriky nemohou používat mobil, každým rokem přibývá. Velcí výrobci tuto skutečnost však zatvrzele ignorují, což je příležitost pro ty menší.

Jedním z nich je i zcela neznámý rakouský podnik Emporia Telecom. Ten na veletrhu IFA 2008 v Berlíně představil mimořádně jednoduchý a ovladatelný telefon Emporia Life. Už na první pohled jej dobře rozeznáte od ostatních: jeho čelní straně nedominuje několik titěrných tlačítek, ale pouze čtyři a to extrémně velká. Stejně obří popisky nalezneme i na klávesnici, ke které se dostaneme po odsunutí čelní části. Pro černobílý displej byla jako podkladová barva zvolena oranžová, což má být podle výzkumů ten nejkontrastnější odstín.

Emporia Life

Zatímco běžné telefony přetékají desítkami pro uživatele mnohdy nepotřebných funkcí, Emporia nabízí opravdu jen to nejnutnější. Krom možnosti volání a psaní zpráv v něm nalezneme budík a svítilnu z LED diod. Ty svým blikáním rovněž signalizují příchozí hovor.

Na zádech telefonu se pak nalézá speciální tlačítko pro přivolání pomoci v nouzové situace. Po jeho stisku začne telefon vydávat výstražný zvuk a volat až na pět přednastavených čísel. V tom pokračuje tak dlouho, dokud některý z volaných nepřijme hovor a nepotvrdí svou účast stiskem klávesy 0.

Emporia Life

Na veletrhu byla rovněž představena verze se zabudovaným GPS modulem, která může v případě nouze odeslat poslední známé souřadnice majitele telefonu. Ta se však u nás neprodává.

Distribuce v České republice se zhostila Telefonica O2. „Složité funkce a velké množství malých tlačítek současných mobilních telefonů jsou častým důvodem, proč se starší občané brání jejich používání. Telefon Emporia Life je naopak zkonstruován tak, aby speciálně vyšší věkové skupině, ale i zdravotně postiženým lidem po všech stránkách naprosto vyhovoval,“ komentuje uvedení telefonu na český trh Jan Karas, ředitel pro marketing residentního segmentu společnosti Telefónica O2 a dodává: „Rodiče v důchodovém věku běžně dědí jednodušší telefony starší generace po svých dětech. S Emporia Life teď však mohou mít úplně nový a navíc uživatelsky příjemný telefon, který letos může být i skvělým dárkem pod vánoční stromeček.“

V mobilním telefonu Emporia mají senioři předvolené číslo Linky seniorů 800 200 007. Linku seniorů finančně podporuje od roku 2008 Nadace O2 a díky této podpoře je volání na ni zdarma. Senioři na Linku seniorů volají, když potřebují poradit, pomoci či jen chtějí s někým sdílet své radosti a trápení. Mohou také dostat informace z oblasti medicíny, práva, psychologie a systému sociální podpory. Navíc, za každý zakoupený telefon Emporia do konce roku, věnuje společnost Telefónica O2 100,- Kč na podporu provozu Linky.

Telefon se začíná prodávat za základní cenu 3 495 Kč, s různými dotacemi a úpisy se lze dostat až na jednu korunu.

Maximobily z Podještědí
Rakouský Emporia Telecom není jediná telekomunikační firma, které leží na srdci schopnost seniorů obsluhovat její výrobky. Česká společnost Jablotron představila už na jaře roku 2005 svůj telefon s označení GDP-02 a o rok později jeho inovovanou verzi GDP-04.
Oba dva se nijak neliší od běžných stolních telefonů pro pevné linky. Nepřipojují se však ke zdířce ve zdi, ale vkládá se do nich SIM karta.
GDP-04

Běžný uživatel však „mobilní základ“ nijak nepostřehne – po zvednutí sluchátka se dokonce ozve oznamovací tón a stačí jen vytočit číslo. Maximobily od Jablotronu jsou tak hlavně určeny pro seniory, kteří si ovládání běžných mobilních telefonů nejsou schopni osvojit.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy

Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...