Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Výročí průkopníka biologie Mendela připomenou besedy

Gregor Johann Mendel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gregor Johann Mendel | foto: wikipedie.orgReprofoto

BRNO Brno si připomíná 150. výročí první přednášky Johanna Gregora Mendela, na které stojí základy genetické vědy. Mendel vystoupil se svými objevy v tehdejší německé škole v Jánské ulici, kde je od nedělního odpoledne k vidění výstava věnovaná škole. Zahájení se zúčastnila necelá stovka lidí. Součástí připomenutí výročí jsou i besedy a další akce.

Akce pro odborníky i laiky organizují nezávisle na sobě dvě instituce, které se věnují Mendelovu odkazu. Je to Moravské zemské muzeum a Mendelovo muzeum.

Moravské zemské muzeum připravilo výstavu věnovanou škole, kde Mendel svůj objev zveřejnil a kde tehdy učil. „Je také možné nahlédnout do originálu třídní knihy z tehdejší reálky s Mendelovými zápisy. Obsahují například úsměvnou poznámku nezbedným žákům,“ uvedla náměstkyně ředitele muzea Eva Pánková.

ČTĚTE TAKÉ:

Muzejní Centrum Mendelianum si výročí připomíná setkáním čtenářů s britským spisovatelem Simonem Mawerem, který je autorem „genetického thrilleru“ Mendelův trpaslík.

Mendelovo muzeum zase pozvalo do Brna na přednášku v Jánské ulici například špičkového britského vědce Michaela Strattona, který se zabývá genetickými souvislostmi rakoviny.

Výstava rukopisů

Přímo v muzeu, které sídlí ve starobrněnském klášteře, dějišti Mendelových pokusů, je připravená výstava rukopisů a dalších vzácných dokumentů zapůjčených z Univerzity v Illinois. Do zámoří je odvezl Mendelův životopisec Hugo Iltis. Výstava je však v neděli přístupná jen zvaným hostům, pro veřejnost bude otevřená od úterý.

Vědecký svět Mendelovy myšlenky docenil až s velkým odstupem, nyní jej však vnímá jako jednoho z otců moderní přírodovědy.

,
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...