Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vysílače mobilních sítí nezpůsobují rakovinu, zjistili vědci

Stanice BTS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stanice BTS | foto: Shutterstock

LONDÝN Britští vědci zkoumali, zda bydlení v blízkosti stožárů mobilních operátorů škodí zdraví. Studie, do níž bylo zahrnuto přes tisíc dětí s rakovinou či leukémií, škodlivý vliv neprokázala.

S přibývajícími stožáry mobilních operátorů se šíří obavy, zda může mít záření vysílačů negativní dopady na lidský organismus. V Británii se lidé kvůli strachu o své zdraví dokonce stěhují z jejich blízkosti.

Online vydání časopisu British Medical Journal zveřejnilo studii, která se zabývala otázkou, zda může mít blízkost vysílače v době těhotenství vliv na vznik rakoviny u malých dětí, jak se někteří lidé obávají.

Vědci z Imperial College London zkoumali data 1397 dětí do čtyř let, které trpí leukemií nebo mozkovým nádorem, a kontrolní skupiny zdravých dětí. Porovnali jejich adresy s rozmístěním vysílačů sítí mobilních operátorů.

Žádnou souvislost mezi nemocí a blízkostí stožáru ovšem nenašli. John Bithell z Oxfordské univerzity v komentáři studie nabádá lékaře, aby pacienty ujišťovali, že se vysílačů nemusejí bát. Stres spojený se stěhováním by nenarozeným dětem mohl ublížit víc než rádiové vlny.

Eva Vlčková

Autor

Eva Vlčkováeva.vlckova@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?