29. dubna 2016 13:24 Lidovky.cz > Relax > Věda

Výsledky jednotných přijímaček byly horší než loni. Kvůli těžším testům z matematiky

Ilustrační foto: Jednotné přijímací zkoušky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Jednotné přijímací zkoušky | foto: Lidové noviny

PRAHA Při jednotných přijímacích testech na střední školy měli žáci nižší průměrný výsledek než loni. Bylo to způsobeno hlavně nastavením testů, upozornil na tiskové konferenci Jiří Zíka, ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat).

Tato instituce pilotní ověřování testů organizuje. Vzhledem k tomu, že se jedná o rozřazovací testy s účelem sestavit pořadí žáků, nejsou absolutní hodnoty tak podstatné jako například u maturit.

Druhý ročník pilotního ověřování byl generálkou na příští rok, kdy se jednotné přijímačky z matematiky a češtiny uskuteční plošně. Počítá s tím novela školského zákona, kterou nedávno schválil Senát.

Zíka upozornil, že vzhledem k různým testům a různému vzorku uchazečů nejsou výsledky meziročně úplně srovnatelné. Zhoršení v matematice u osmiletých gymnázií, v němž průměrný výsledek uchazeče klesl o jedenáct procentních bodů, bylo dané úpravou letošního testu na žádost ředitelů škol s velkým převisem. „Stěžovali si, že ten loňský test ne dost dobře rozlišuje ty vynikající žáky. Zařadili jsme ještě jednu matematickou operaci, která měla rozlišit ty lepší. Zafungovalo to,“ řekl Zíka. U osmiletých gymnázií se také trochu změnila struktura uchazečů, doplnil Zíka. Zatímco loni se na tento typ škol hlásilo 10 tisíc dětí, letos jich bylo 13 500.

Do pilotního testování se zapojilo 644 gymnázií a středních škol, což byla více než polovina škol s maturitními obory. Zúčastnilo se ho o dva tisíce uchazečů více než loni. Zájem byl obdobný jako loni. Největší byl znovu ve Středočeském a Moravskoslezském kraji, opět se vůbec nezúčastnil Liberecký kraj. Jediná škola, gymnázium ve Vodňanech, tyto testy zvolila v Jihočeském kraji.

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) nepochybuje, že po dvou letech ověřování bude start jednotných přijímacích zkoušek naplánovaný na příští jaro bez problémů zajištěn. „Smyslem je ověřit rozřazení z hlediska výsledků uchazečů. Podle určité škály, která umožňuje řediteli učinit závěrečný soud, kdo je přijat a kdo nikoliv,“ uvedla na tiskové konferenci. Jednotné testy z matematiky a češtiny budou mít váhu minimálně 60 procent. I pro příští rok zůstane ředitelům pravomoc vybírat uchazeče.

S dokončením vyhlášky, která stanoví přesné podmínky pro jednotné přijímací zkoušky, čeká ministerstvo jen na podpis prezidenta. Konkrétní termíny by měly být jasné do začátku nového školního roku, řekla ministryně. Počítá se dvěma koly v období mezi 12. a 28. dubnem.

ČTK

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.