Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vysoko v chilské poušti hledají Češi nové planety

Observatoř Paranal | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Observatoř Paranal | foto: Tereza Šupová, Lidové noviny

PARANAL Továrna na objevy. Tak astronomové charakterizují observatoř Paranal, ležící uprostřed pouště Atacama. Na unikátních výzkumech zde pracují i tři Češi, kteří spolu s ostatními objevují nové hvězdy, planety či galaxie.

Na observatoř se dá dostat z města Antofagasta na severu Chile. Mimochodem město Copiapó, u kterého uvízlo v létě v dole 33 horníků, je podle směrníků odsud vzdálené 568 kilometrů.

I v okolí Antofagasty se nachází množství dolů. Horníci mířící na šichtu se jen krátce zastavují na benzince, aby si koupili něco k pití a hot dog.

Na Paranal vede jediná silnice přímo pouští, za celé dvě hodiny cesty projíždějí asi tak tři auta. Samotná observatoř ze silnice není vidět, je schovaná mezi kopci. Nachází se ve výšce 2635 metrů na hoře Cerro Paranal. Ukrývá soustavu dalekohledů, která nemá ve světě konkurenci.

Čtěte také

"Objevy jsou tu na denním pořádku. Nedávno tady bylo prokázáno, že i planety v cizích slunečních soustavách mají atmosféru, podařilo se i zjistit, jak horkou a z čeho se skládá," říká jeden ze tří "zdejších" Čechů Petr Kabáth. Na observatoři pracuje rok a půl, předtím studoval v Německu a Brně fyziku.

Na kontě má několik úspěchů – objevil pár planet. Pojmenoval je podle sebe či podle své manželky? Nikoliv. Jak český astronom vysvětluje, planety dostávají jména podle dalekohledu, který je objevil. To asteroidy se jmenují podle objevitelů.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!