Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vysokou školu půjde vystudovat za dva roky. Počítá s tím návrh zákona

Vysokoškolský diplom | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vysokoškolský diplom | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo školství představilo pracovní verzi zákona o vysokých školách, počítá v něm třeba se zavedením dvouletých studijních programů nebo nahrazení Akreditační komise hodnoticí agenturou.

V materiálu, který nyní univerzity připomínkují, se počítá i se snazším slučováním škol. Novinky by mohly začít platit od roku 2013, ředitel odboru vysokých škol Jiří Nantl řekl, že by se tak vysokoškolské vzdělání otevřelo širší skupině lidí.

K TÉMATU

Nový typ dvouletého studijního programu by měl fungovat jako předstupeň bakalářského studia. Studium by bylo více praktické a orientované přímo na výkon konkrétní profese. "Byla by to profesní kvalifikace trošku toho typu, jaký teď nabízejí vyšší odborné školy," popsal Nantl. Kromě toho by mohla být řada magisterských programů pouze jednoletá, dosud jsou dvouleté. Takzvaný malý profesní doktorát by však byl určen jen lidem s praxí.

S rozšířením nabídky studia souvisí i dlouho diskutované rozvrstvení vysokých škol na výzkumné univerzity, školy vychovávající odborníky do praxe a instituce orientované hlavně na vzdělávání bakalářů a magistrů.

Lepší celoživotní vzdělávání
Lidé, kteří už pracují, ale chtějí se dál vzdělávat, by si prý nově mohli rozložit dálkové studium lépe podle svých potřeb. Školy by se tak více otevřely celoživotnímu vzdělávání.

Návrh zákona počítá také s tím, že vysoké školy budou mít větší samostatnost v rozhodování o vnitřních věcech. Zároveň by ale se státem uzavřely smlouvu ohledně toho, kolik peněz dostanou v příštích letech a jaké za to mají odvést výsledky. Výsledky celé školy, ať už v uplatnitelnosti absolventů nebo vědeckých výsledků, by pak hodnotila nově vzniklá Agentura pro kvalitu vysokého školství. "Akreditační komise jako taková by zanikla," vysvětlil Nantl s tím, že za hodnocení jednotlivých studijních programů by odpovídaly samy školy.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!