Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vytvořili jsme plicní tkáň, která sama dýchá, hlásí vědci

Plíce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plíce | foto: Shutterstock

Tým biologů z Yaleovy univerzity vypěstoval ve zkumavce část plic. Pak ji voperoval do těla potkanů a zvířata s její pomocí dýchala. To otevírá cestu k vývoji plic pro člověka.

Lidé se dožívají stále vyššího věku a poptávka po orgánech vhodných pro transplantace vzrůstá. Jenže počet dárců se nezvyšuje.

"V poslední době děláme ročně asi dvacet transplantací plic. Optimální by ovšem bylo, abychom jich prováděli tak třicet až čtyřicet," říká docent Robert Lischke z Transplantačního centra Fakultní nemocnice Motol v Praze. Právě toto pracoviště jako jediné v Česku transplantace plic provádí.

Chip, který simuluje chování plic

Vše začalo lešením
Nadějnou cestu představuje právě vypěstování srdce, ledvin nebo třeba jater v laboratoři. Krok k plicím ze zkumavky nyní udělal tým vedený Laurou Niklasonovou z Yaelské univerzity. Studii o jejich výzkumu přinese zítřejší vydání časopisu Science.

Pro svůj experiment využili vědci plíce dospělého potkana. Nejprve je zbavili buněk, až zůstalo pouze jakési bezbuněčné "lešení". Jde o makromolekuly spojené do sítě, která pak tvoří oporu pro vlastní buňky. "Podobnou 'kostru' najdeme i v dalších typech tkání, třeba v kostech nebo v mozku," vysvětluje profesorka Eva Syková, ředitelka Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR.

Získané "lešení" pak vědci vložili do bioreaktoru, do zařízení určeného ke kultivacím. Přidali buňky odebrané z plic potkaního zárodku a za pár dní se jim podařilo vypěstovat tkáň, která dýchala. To ověřili, když ji úspěšně voperovali potkanům.

Dýchání na čipu
Kromě plicní tkáně ze zkumavky představí zítřejší vydání časopisu Science také čip, který napodobuje fungování plic. Zařízení o velikosti mince pomůže například otestovat účinky různých léků a toxických látek na dýchací soustavu, s jeho pomocí lze také nasimulovat, jak se plicní tkáň vyrovnává s patogeny.

Další informace

Podrobný článek o vývoji plic v laboratoři najdete v úterý v příloze Věda a Výzkum.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz