Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští vědci zkoumají vývoj zemského pobřeží v Turecku

Geolog při práci (Ilustrační fotka) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Geolog při práci (Ilustrační fotka) | foto: Shutterstock

BŘASY Vývoj zemského pobřeží v Turecku zkoumají paleobotanici z Plzeňska. Do okolí města Amasra na břehu Černého moře je pozvala velká těžební firma Hema, jež tam chce v následujících 40 letech získávat uhlí, v oblasti otevírá tři hlubinné doly.

Českým vědcům zpřístupnila dva vrty, experti tak během dvou týdnů získali na 800 vzorků. Poskytnou cenné informace, jak oblast před stovkami milionů let vypadala, jaké tam bylo v době prvohor klima, co ovlivnilo změnu flóry a podobně. ČTK to řekl člen týmu Josef Pšenička, paleobotanik Západočeského muzea v Plzni.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jeden z vrtů byl 1,5 kilometru hluboký, druhý 800 metrů. Odebírali jsme data z paleopůd, dělali i takzvanou faciální analýzu. Data řeknou, co tam bylo za prostředí, tedy zda se střídala jezerní, mořská, říční, rozbor paleopůd ukáže, jaké tam byly srážky, teplota. Můžeme vytvořit graf, co se tehdy stalo a proč došlo ke změnám flóry i klimatu jako takového," uvedl.

Jako v Ostravě

Podle Pšeničky překvapila oblast české vědce velkou podobností sedimentárního i paleontologického záznamu s hornoslezskou pánví v Ostravě. "Je vidět, že to prostředí tehdy bylo velmi blízko sebe, šlo o velký pás, který se táhl od dnešního Turecka, před Bulharsko, Rumunsko, Polsko, částečně Českou republiku a dál přes Německo, britské ostrovy až do Nového Skotska," uvedl. Šlo tak prý tehdy zřejmě o jedno velké pobřeží.

Díky tomu, že vědci studují všechna tato území, která jsou dnes od sebe tisíce kilometrů vzdálená, dokážou říci, který efekt mohl mít dopad na globální klima, který přinesl jen lokální změnu. Ve zkoumané turecké oblasti se rozbor paleopůd dělal vůbec poprvé.

První výsledky po zpracování vzorků je podle Pšeničky možné očekávat v zimě 2015, experti je představí na konferenci. Práce v Turecku je přínosem pro takzvaný základní výzkum, tedy pro vědu. Na české vědce firma dostala kontakt díky mezinárodnímu projektu IGCP, který organizuje UNESCO a jehož jsou součástí.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!