Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vyzkoušejte i bláznivé nápady, radili nobelisté studentům

Naštěstí se Robert Horvitz nenechal při své práci odradit hlasy skeptiků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Naštěstí se Robert Horvitz nenechal při své práci odradit hlasy skeptiků. | foto: Eva Hníková, Lidové noviny

PITTSBURGH Dělejte vše, co sami cítíte, promlouvá k sálu přeplněnému studenty Robert Horvitz, nositel Nobelovy ceny za medicínu. A co dalšího se středoškoláci dozvěděli od nobelistů?

Jsme na finále světové soutěže Intel ISEF (International Science and Engineering Fair) v americkém Pittsburghu. Se svými vědeckými projekty přijeli do města ležícího na třech řekách bojovat středoškoláci z celého světa, mezi nimi i sedm Čechů. Celkem se tady sešlo více než 1500 studentů ze 68 zemí.

Fotogalerie

Ještě než začali porotci vybírat ty nelepší vědecké projekty, které si zaslouží ocenění, měli studenti příležitost diskutovat s několika nositeli Nobelových cen, položit jim otázku a na závěr se s nimi dokonce osobně setkat či vyfotit. Na každého z nobelistů stáli studenti dlouho frontu.

Čtěte také

Pomohla nešťastná náhoda

„Měla jsem vážnou nehodu na kole a otřes mozku. Zůstala jsem doma a hodně četla. Díky tomu jsem narazila i na studii, která mě nasměrovala k ribozomům,“ popisuje Ada Yonathová, která v roce 2009 získala Nobelovu cenu za chemii. Stala se vůbec první ženou z Izraele, která nejvyšší ocenění získala. A ke zisku Nobelovy ceny jí tak v podstatě pomohla nešťastná náhoda.

„Když jsem začínal se svou prací, objevilo se mnoho skeptiků,“ vzpomíná Robert Horvitz, nositel Nobelovy ceny za medicínu z roku 2001. Naštěstí se však nenechal odradit. Na výzkumu háďátek vysvětlil buněčnou smrt. A nyní studentům řekl: „Nebojte se udělat zásadní změny. Neposlouchejte rady a dělejte vše, co sami cítíte.“ A jak se dostal k vědě? Prý za to může jeho učitel biologie.

A co dalšího se středoškoláci dozvěděli od nobelistů? „Vyzkoušejte i sebebláznivější nápady,“ doporučoval při diskusi Martin Chalfie, nositel Nobelovy ceny za chemii z roku 2008. Získal ji za objev zeleného fluorescenčního proteinu.

Čtěte dnes v LN

Reportáž ze soutěže mladých vědců ve Spojených státech si můžete přečíst v dnešní příloze Akademie

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.