9. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Vznáší se nám nad hlavami už 60 let. Sonda Vanguard 1 letos slaví výročí

Americký satelit Vanguard 1 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký satelit Vanguard 1 | foto: Reuters

Darmstadt/Praha Vesmírná sonda Vanguard 1 obíhá už 60 let kolem Země. Jedná se tak o nejstarší satelit, který se pohybuje na oběžné dráze a zůstává stále funkční. Přístroj, který měl původně za úkol měřit hustotu zemské atmosféry, do kosmu vypustili Američané v roce 1958. Od té doby sonda stále krouží kolem Země.

Kovová sonda, která je zhruba velikosti pomeranče (průměr 16 cm), se stále pohybuje ve vzdálenosti mezi 650 až 3800 kilometry od Země. Informaci zveřejnilo Evropské centrum vesmírních operací v německém Darmstadtu.

„Staré satelity, jako je například Sputnik, už dávno zanikly v atmosféře. Odhadujeme, že Vanguard 1 zůstane na oběžné dráže ještě stovky let. Mohou to být ale i tisíce,“ popisuje kosmický analytik Tim Flohrer.

Sonda Vanguard 1 je druhým nejstarším satelitem, který byl kdy vypuštěn do vesmíru. Na prvním místě ho předběhl sovětský Sputnik, ten ale už shořel při návratu na Zemi. Sověti ho přitom do vesmíru vypustili necelý rok před Vanguardem 1. „Sovětská sonda tehdy vzbudila v americkém vojenském štábu strach. Uvědomili si, že Sovětský svaz je technologicky vyspělý a může Spojené státy kdykoliv zasáhnout vojenskou útočnou raketou,“ popisuje historička Angelina Callahanová z americké Námořní výzkumné laboratoře (NRL).

Tehdy byly sondy typu Vanguard prvním americkým satelitním programem. Systém Vanguard se skládal z třífázové rakety, která předcházela výzkumným transportním raketám s pasažéry. Na jeho výrobě se mezi roky 1957 a 1958 podílelo 67 národů, včetně několika zemí Východního bloku.

Stroj byl na oběžnou dráhu vypuštěn 17. března roku 1958. Jeho startu přihlíželi státní politici, členové vojenského štábu i média z celého světa. Sonda z oběžné dráhy poté vysílala údaje o hustotě atmésféry a poskytla tak první měření povrchové atmosféry Země. Odhadla také počet mikrometeoritů, které obklopují planetu.

Vanguard 1 ale není jediný zastaralý kus techniky, který krouží kolem planety. Evropské centrum vesmírních operací eviduje celkem přes 23 000 předmětů, které v současnosti obíhají kolem Země. „Jsou mezi nimi vesmírné rakety a satelity, ale i kusy vesmírné techniky, odpad nebo vyhořelé motory raket, které se při startu odpojily,“ dodává Flohrer. To všechno se kolem planety nahromadilo během šedesátiletého objevování vesmíru.

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz