Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Den před státní maturitou spadly stránky se vzorovými testy

Státní maturity, Gymnázium na Zatlance | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Státní maturity, Gymnázium na Zatlance | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Často diskutované státní maturity startují ve středu svůj druhý ročník. Oficiální webové stránky s přípravnými testy novamaturita.cz byly však v úterý nedostupné.

Společnost Cermat, která maturity pro školy připravuje, nejprve tvrdila, že za výpadek může nadměrný zájem návštěvníků. „Víme o tom. Do deseti minut by měly být stránky opět spuštěny,“ řekl serveru Lidovky.cz v půl třetí odpoledne ředitel Cermatu Pavel Zelený. Stránky byly nedostupné ale i po třech hodinách.

V úterý večer se však objevily spekulace, že za výpadek serveru mohou hackeři. "Roboti z celého světa napadli v jednu chvíli naše stránky. Za výpadek mohou hackeři. Zájem studentů v tom nehraje roli," uvedl ve středu ráno Pavel Zelený.

ČTĚTE TAKÉ

Problém studentů to však neřeší
„Je to obzvlášť nepříjemné v den před písemnou maturitní zkouškou, neboť na těchto stránkách jsou vzorové testy, které si tak studenti nemohou vyzkoušet a připravit se tak na zítřejší maturitní práci,“ napsal v úterý serveru Lidovky.cz maturant Martin Novák, který si výpadku všiml již ráno.

„Je to šílené. Nikdo si ty materiály nestahuje předem. Spoléhá na to, že je to na internetu a může se na to podívat kdykoliv,“ dodává student gymnázia Jaroslava Seiferta v Praze. Stejné problémy měl Cermat se svými stránkami již před rokem.

K testům zasedne přes sto tisíc studentů

Ve středu startuje druhý ročník státních maturit. Testy a písemky absolvuje přes 103 000 studentů. Písemky se budou hodnotit podle nových pravidel, očekává se proto větší neúspěšnost.

Maturity začnou v 8:00 testem z češtiny v lehčí verzi. Povinnému testu a písemce z češtiny bude věnovaná celá středa, ve čtvrtek pak budou maturovat ti, kteří si vybrali angličtinu, a v pátek matematikáři.

ČTĚTE TAKÉ:

Letos se zvýšil zájem o matematiku. Zatímco loni si ji vybralo 40 procent maturantů a zbytek dal přednost cizímu jazyku, letos je poměr matematiky a jazyků 44:56. Podle Cermatu je to tím, že z matematiky studenti píšou jen jeden test, zatímco z jazyků musejí kromě testu skládat i písemnou a ústní zkoušku.

Právě písemky už tento rok nebudou hodnotit učitelé z dané školy, ale profesionální hodnotitelé vyškolení Cermatem.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.