Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Den před státní maturitou spadly stránky se vzorovými testy

Státní maturity, Gymnázium na Zatlance | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Státní maturity, Gymnázium na Zatlance | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Často diskutované státní maturity startují ve středu svůj druhý ročník. Oficiální webové stránky s přípravnými testy novamaturita.cz byly však v úterý nedostupné.

Společnost Cermat, která maturity pro školy připravuje, nejprve tvrdila, že za výpadek může nadměrný zájem návštěvníků. „Víme o tom. Do deseti minut by měly být stránky opět spuštěny,“ řekl serveru Lidovky.cz v půl třetí odpoledne ředitel Cermatu Pavel Zelený. Stránky byly nedostupné ale i po třech hodinách.

V úterý večer se však objevily spekulace, že za výpadek serveru mohou hackeři. "Roboti z celého světa napadli v jednu chvíli naše stránky. Za výpadek mohou hackeři. Zájem studentů v tom nehraje roli," uvedl ve středu ráno Pavel Zelený.

ČTĚTE TAKÉ

Problém studentů to však neřeší
„Je to obzvlášť nepříjemné v den před písemnou maturitní zkouškou, neboť na těchto stránkách jsou vzorové testy, které si tak studenti nemohou vyzkoušet a připravit se tak na zítřejší maturitní práci,“ napsal v úterý serveru Lidovky.cz maturant Martin Novák, který si výpadku všiml již ráno.

„Je to šílené. Nikdo si ty materiály nestahuje předem. Spoléhá na to, že je to na internetu a může se na to podívat kdykoliv,“ dodává student gymnázia Jaroslava Seiferta v Praze. Stejné problémy měl Cermat se svými stránkami již před rokem.

K testům zasedne přes sto tisíc studentů

Ve středu startuje druhý ročník státních maturit. Testy a písemky absolvuje přes 103 000 studentů. Písemky se budou hodnotit podle nových pravidel, očekává se proto větší neúspěšnost.

Maturity začnou v 8:00 testem z češtiny v lehčí verzi. Povinnému testu a písemce z češtiny bude věnovaná celá středa, ve čtvrtek pak budou maturovat ti, kteří si vybrali angličtinu, a v pátek matematikáři.

ČTĚTE TAKÉ:

Letos se zvýšil zájem o matematiku. Zatímco loni si ji vybralo 40 procent maturantů a zbytek dal přednost cizímu jazyku, letos je poměr matematiky a jazyků 44:56. Podle Cermatu je to tím, že z matematiky studenti píšou jen jeden test, zatímco z jazyků musejí kromě testu skládat i písemnou a ústní zkoušku.

Právě písemky už tento rok nebudou hodnotit učitelé z dané školy, ale profesionální hodnotitelé vyškolení Cermatem.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...