6. ledna 2009 6:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Wikipedia obdržela od svých čtenářů už 6 miliónů dolarů

Logo Wikipedie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo Wikipedie. | foto: WikipediaReprofoto

Nadace Wikimedia, pod níž spadá internetová encyklopedie Wikipedia, získala díky příspěvkům od čtenářů z celého světa částku 6 miliónů dolarů. Byl tak splněn cíl, který zajistí její provoz nejméně do poloviny roku 2009 spolu s rozvojem nových projektů.

Sponzorské kampaně se od spuštění 1. července 2008 zúčastnilo více než 125 tisíc uživatelů, přičemž celková vybraná částka již přesáhla 6 miliónů dolarů. Tyto peníze zajistí jednomu z nejrozsáhlejších webových projektů pokrytí nákladů za celý současný fiskální rok, který končí 30. června 2009. Všechny příspěvky nad vybraných 6 milionů dolarů půjdou do rezervního fondu, který pomůže kompenzovat provozní náklady v dalším období.

Z vybraných peněz bude financován každodenní provoz (servery, hosting, přenosová kapacita,…), platy 23 stálých zaměstnanců, rozvoj a vylepšování svobodného softwaru všech projektů nadace Wikimedia, propagace či podpora pro dobrovolné přispěvovatele.

Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?
Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?

Studie Mezinárodní zdravotnické organizace potvrdila, že za posledních 13 let se počet sportujících dětí značně snížil. Až třetina se omlouvá z tělocviku, a dokonce i někteří rodiče ho považují za zbytečný předmět. Jak to změnit?

Najdete na Lidovky.cz