22. března 2012 17:21 Lidovky.cz > Relax > Věda

Wilhelm dělá UK ostudu, míní Akademický senát

Náměstek ministra školství Ivan Wilhelm | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náměstek ministra školství Ivan Wilhelm | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Akademický senát Filozofické fakulty UK tvrdí, že bývalý rektor univerzity prof. Ivan Wilhelm dělá škole ostudu. Důvodem má být fakt, že podpořil Dobešovo rozhodnutí o prodloužení akreditace Právnické fakultě v Plzni.

Na jednání se Akademický senát usnesl, že prodloužení akreditace plzeňským právům je bezprecedentním aktem zvůle státní moci. A ministerstvo školství rozhodlo proti stanovisku akreditační komise.

Ivan Wilhelm

Narodil se 1942 a vystudoval jadernou fyziku na ČVUT. Od té doby působí jako vysokoškolský učitel, nejprve na ČVUT, posléze na Matematicko-fyzikální fakultě UK. V letech 1994 až 2000 byl na Univerzitě Karlově prorektorem, od roku 2000 do roku 2006 pak rektorem. V červnu 2011 nastoupil na místo náměstka pro vysoké školy na ministerstvu školství pod vedením Josefa Dobeše.

"Zároveň vyjadřujeme  lítost, že emeritní rektor UK Wilhelm podpořil svévolné rozhodnutí o prodloužení akreditace svou autoritou, které je mimo jiné založena na jeho členství v akademické obci UK a my se domníváme, že bylo bylo poškozeno dobré jméno UK," řekl LN Samuel Zajíček, člen předsednictva Akademického senátu.

"Pan náměstek podpořil toto rozhodnutí na tiskové konferenci ministerstva školství i v rozhlasu, kde tvrdil, že je rozhodnutí v pořádku," dodal Zajíček.

Podle zjištění LN ale Dobeše před záchranou plzeňských práv varovali i jeho podřízení. To, že se Josef Dobeš rozhodl zachránit práva na vlastní pěst, potvrzuje i fakt, že nikdy předtím ministr osobně o akreditaci nerozhodoval.

ČTĚTE TAKÉ:

„Je to novum, vždy o tom rozhodoval odbor vysokých škol a ministr byl až odvolací orgán. Je to proti všem zvyklostem,“ potvrdil tajemník komise Jiří Smrčka.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

mevMartin Nevyhoštěný, apeAlena Pecháčková, barBarbora Postránecká