22. března 2012 17:21 Lidovky.cz > Relax > Věda

Wilhelm dělá UK ostudu, míní Akademický senát

Náměstek ministra školství Ivan Wilhelm | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náměstek ministra školství Ivan Wilhelm | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Akademický senát Filozofické fakulty UK tvrdí, že bývalý rektor univerzity prof. Ivan Wilhelm dělá škole ostudu. Důvodem má být fakt, že podpořil Dobešovo rozhodnutí o prodloužení akreditace Právnické fakultě v Plzni.

Na jednání se Akademický senát usnesl, že prodloužení akreditace plzeňským právům je bezprecedentním aktem zvůle státní moci. A ministerstvo školství rozhodlo proti stanovisku akreditační komise.

Ivan Wilhelm

Narodil se 1942 a vystudoval jadernou fyziku na ČVUT. Od té doby působí jako vysokoškolský učitel, nejprve na ČVUT, posléze na Matematicko-fyzikální fakultě UK. V letech 1994 až 2000 byl na Univerzitě Karlově prorektorem, od roku 2000 do roku 2006 pak rektorem. V červnu 2011 nastoupil na místo náměstka pro vysoké školy na ministerstvu školství pod vedením Josefa Dobeše.

"Zároveň vyjadřujeme  lítost, že emeritní rektor UK Wilhelm podpořil svévolné rozhodnutí o prodloužení akreditace svou autoritou, které je mimo jiné založena na jeho členství v akademické obci UK a my se domníváme, že bylo bylo poškozeno dobré jméno UK," řekl LN Samuel Zajíček, člen předsednictva Akademického senátu.

"Pan náměstek podpořil toto rozhodnutí na tiskové konferenci ministerstva školství i v rozhlasu, kde tvrdil, že je rozhodnutí v pořádku," dodal Zajíček.

Podle zjištění LN ale Dobeše před záchranou plzeňských práv varovali i jeho podřízení. To, že se Josef Dobeš rozhodl zachránit práva na vlastní pěst, potvrzuje i fakt, že nikdy předtím ministr osobně o akreditaci nerozhodoval.

ČTĚTE TAKÉ:

„Je to novum, vždy o tom rozhodoval odbor vysokých škol a ministr byl až odvolací orgán. Je to proti všem zvyklostem,“ potvrdil tajemník komise Jiří Smrčka.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

mevMartin Nevyhoštěný, apeAlena Pecháčková, barBarbora Postránecká

Najdete na Lidovky.cz