Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Windows 7: podrobné informace

Instalace Windows 7. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Instalace Windows 7. | foto: Jiří PešekLidovky.cz

Microsoft informoval o tom, kdy, jak a za jakou cenu se začnou prodávat Windows 7. Také odhalil informace o slibovaném bezplatném upgrade z Windows Vista.

„Sedmičky“ dorazí na pulty českých obchodů poslední říjnový den, tedy asi týden po jejich celosvětové premiéře. Podle tiskové zprávy, kterou vydal Microsoft, bude k dispozici za stejné ceny, za jaké se prodává Vista. Produkt bude samozřejmě plně lokalizován.

I když konkrétní české ceníky ještě nebyly zveřejněny, leccos lze vyčíst z cen pro USA. Tam přijde nejlevnější edice Home Premium na 200 dolarů, což odpovídá asi 3 700 korunám. Windows 7 Professional stojí 300 dolarů (5 600 Kč) a nejvyšší Ultimate pak 320 dolarů (6 000 korun).

Microsoft zároveň oznámil, jaké budou podmínky bezplatného přechodu z Windows Vista. Každý, kdo si počínaje dnešním dnem (nabídka končí 31. 1. 2010) koupí Windows Vista Home Premium, Business nebo Ultimate, získá automaticky nárok na tzv. program technologické záruky. Ten jim zaručí, že ihned po celosvětovém uvedení Windows budou moci zdarma migrovat na odpovídající edici Windows 7.

U krabicových verzí se přechází podle následujícího klíče:
Windows Vista Home Premium na Windows 7 Home Premium E
Windows Vista Business na Windows 7 Professional E
Windows Vista Ultimate na Windows 7 Ultimate E

Trochu odlišná situace bude panovat u OEM verzí. Tam při zakoupení počítače získá zákazník od koncového prodejce poukázku, která ho bude opravňovat k přechodu na nový. Podmínky tohoto přechodu (včetně ceny) si však bude diktovat sám prodejce.

A co že znamená koncovka E v názvech edic? Takto upravená Windows se budou nabízet pouze v Evropě a nebudou obsahovat prohlížeč Internet Explorer. Microsoft tak vychází vstříc Evropské komisi, která ho v této souvislosti mnohokrát obvinila ze zneužívání dominantního postavení na trhu.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....