Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Z iPhone se konečně stal smartphone

I když Apple iPhone sklízí jedno ocenění za druhým, někteří mu stále vyčítají jisté nedostatky, zejména pak uzavřenost operačního systému. To už bude brzy minulost.

Apple totiž představil nástroj pro tvorbu aplikací pro iPhone (SDK) a nový firmware verze 2.0, který umožní jejich instalaci. Oficiálně bude k dispozici až v létě, už nyní je pro vývojáře přístupná jeho betaverze.

Aplikace třetích stran budou moci používat veškerou hardwarovou výbavu iPhone včetně multidotykového displeje a pohybového senzoru. Podle vyjádření Apple nebude blokován ani provoz VoIP aplikací, ale pouze v případě, že budou využívat WiFi.

Apple má zcela jasno i ve finančních otázkách. Prodej aplikací bude probíhat přes iTunes, 70 % ceny půjde tvůrci, zbytek připadne Apple jako provize. Firma také představila fond, s jehož pomocí má být financován vývoj nových aplikací. Základní vklad činí 100 miliónů dolarů.

Už nyní je jasná spolupráce s Microsoftem, která pomůže udělat z iPhone pracovní nástroj. Dopomoci k tomu má podpora Microsoft Active Exchange Sync sloužící k synchronizaci dat (e-maily, kontakty, kalendář) s firemním serverem.

Otázkou však zůstává případná podpora javy v iPhonech. Sun Microsystems plánuje uveřejnit Java Virtual Machine jako aplikaci třetí strany, a zpřístupnit tak java aplikace uživatelům iPhonů. Apple se k této možnosti nijak oficiálně nevyjádřil, ale není těžké odhadnout, že se mu moc nelíbí. Částečně tak totiž ztratí kontrolu nad tím, co si uživatelé do svých telefonů instalují.

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.