Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Z matematiky bude maturovat 45 procent studentů

Maturita. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maturita. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Z matematiky bude letos maturovat 45 procent studentů, o pět procent víc než loni. Maturitu z matematiky podporují i odborníci, mnozí by byli rádi, kdyby byla tato zkouška povinná.

S odkazem na šéfa centra pro přípravu maturit Cermat to uvedl Český rozhlas Radiožurnál.

Zkoušce z cizího jazyka dává ale stále přednost více než polovina středoškoláků Zelený Radiožurnálu řekl, že zájem o matematiku se zvýšil proto, že na počty se studenti při zkoušce dospělosti připraví snáz než na zkoušku z angličtiny, němčiny nebo dalších cizích jazyků. Mezi matematikou a cizím jazykem si studenti mohou volit, zkoušku z češtiny dělají všichni povinně.

ČTĚTE TAKÉ:

Matematiku přitom u maturit podporují i odborníci, podle nich se při ní rozvíjí logické myšlení potřebné ve všech oborech. "Základními nosnými předměty na základní a střední škole jsou bezesporu český jazyk, cizí jazyk, tedy hlavně anglický jazyk, a matematika. Proto jsme přesvědčeni, že tyto předměty by měly a musí být těmi povinnými a nosnými předměty nové maturitní zkoušky," uvedl například při nedávných oslavách 150. výročí Jednoty českých matematiků a fyziků její předseda Josef Kubát. Pro povinnou maturitu z matematiky se vyslovil také prezident Václav Klaus.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Ještě rychleji rostoucímu zájmu o matematiku u maturit ale možná brání i vyšší neúspěšnost. Loni zůstalo i po opravném termínu 6,1 procenta neúspěšných z jazyka a 9,7 procenta neúspěšných z matematiky.

Většina českých žáků má podle mezinárodních měření k matematice a přírodním vědám negativní vztah. Podle srovnání z roku 2003 mají čeští žáci k matematice dokonce nejhorší vztah ze 41 sledovaných zemí OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Ze všech zemí se právě české děti v matematice také nejvíc zhoršily.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...