Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Opravné maturity z matematiky: propadla více než polovina žáků

Matematika. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matematika. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Z matematiky propadla u podzimních maturit víc než polovina studentů, oproti loňsku je to ale mírné zlepšení. Žáci se naopak pohoršili v češtině, letos jich propadla z mateřského jazyka čtvrtina.

Vyplývá to z výsledků, které poskytlo centrum pro přípravu maturit Cermat. Celkový podíl neúspěšných stejně jako konkrétní počet propadlíků ale Cermat letos na rozdíl od minulých let nesdělil.

V matematice se neúspěšnost vyšplhala na 52,8 procenta, loni test v podzimním termínu nezvládlo 56 procent mladých. Naopak čeština je letos horší, loni byla neúspěšnost v základní verzi 18 procent, kdežto letos 25 procent. Cermat zveřejnil letošní výsledky pouze jako tabulku bez podrobnějšího komentáře. Co se týká vyšší neúspěšnosti v češtině, mohla výsledky ovlivnit například změna hodnocení slohů. Písemné práce v tomto roce místo hodnotitelů Cermatu opravovali kantoři ve školách.

Vysoká neúspěšnost je i u němčiny

Naproti tomu výsledky těch, kteří si jako druhý povinný maturitní předmět zvolili místo matematiky cizí jazyk, jsou stejné jako loni. Z angličtiny letos propadlo 26,7 procenta žáků, z němčiny, kde je každoročně vysoká neúspěšnost, pak 42,4 procenta. Proti výsledkům se mohou žáci odvolat.

K podzimnímu termínu se přihlásilo přes 20 500 žáků. Kromě maturantů, kteří už předtím propadli, se v září konaly i náhradní zkoušky dospělosti pro ty, kteří se k řádným maturitám na jaře nemohli dostavit. Podzimní výsledky jsou tradičně výrazně horší než maturity na jaře. U nich letos propadlo 16,4 procenta žáků, kteří skládali maturitu poprvé.

Nepovinné zkoušky z matematiky?

Ministerstvo školství chce testovat nepovinné zkoušky z matematiky, odpovídat by měly úrovni gymnázií a požadavkům vysokých škol. Je to první krok k povinné maturitě z matematiky, která zatím není průchodná, řekl Patrik Kubas z tiskového odboru ministerstva. Dodal však, že tento záměr se ještě musí projednat. Změnu zkoušek žádá Jednota českých matematiků a fyziků.

,

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!