Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Z whisky je horší kocovina než z vodky

Ženy stále více pijí whisky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ženy stále více pijí whisky. | foto: Shutterstock

New York Z popíjení whisky je horší kocovina než z vodky. Plyne to z vlastních výpovědí vědecky sledovaných pijáků.

Vědecká práce byla zveřejněna v odborném časopise Alcoholism: Clinical and Experimental Research také naznačuje, že i když se pijáci vodky následující den cítí lépe, jejich pracovní výkon to ve srovnání s konzumenty whisky nezlepšuje.

Popíjení ve službách vědy
Pětadevadesát dobrovolníků, všichni zdraví konzumenti alkoholu, mělo jednu noc na aklimatizaci a další noc začalo popíjet buď whisky nebo vodku. Třetí noc dostali "placebo drink" neobsahující žádný alkohol, uvádí server BBC News.

Při každé z těchto tří příležitosti byli dotazováni, jak se cítili následující cen, a byli podrobeni testu zjišťujícímu, nakolik jsou s to soustředit se na zadané úkoly.

"Pokusní králíci", kteří pili whisky, hlásili mnohem víc symptomů jako bolení hlavy, zvracení, žízeň a únava než ti, kteří popíjeli vodku. Nicméně celková schopnost soustředit se byla u obou skupin zhruba stejná.

Rozdílné působení lihovin s porovnatelným obsahem alkoholu na organismus vědci připisují odlišné koncentraci látek jako je aceton či acetaldehyd. Vliv má i jiné zastoupení tříslovin.

Cítí se líp, pracují stejně
"I když se lidé po bourbonu cítili hůř než po vodce, nebylo to znát na jejich pracovním výkonu" konstatoval Damaris Rohsenow, který stál v čele badatelského týmu Brownovy univerzity v americkém státě Rhode Island.

Studie podle něj také ukázala, že pití alkoholu lidi pracující v "bezpečnostně citlivých" funkcích oslabuje. A to ještě dlouho poté, co alkohol z jejich krevního oběhu vymizel.

Vědci také monitorovali spánek dobrovolníků. Ukázalo se, že alkohol narušil spánek u obou skupin ve stejné míře.

"Vánoce jsou časem společenských akcí a oslav, ale mnozí lidé budou konzumovat alkohol nadměrně. Nestřídmé popíjení jakéhokoliv alkoholického nápoje může mít nežádoucí krátkodobé i dlouhodobé následky," podotkl Chris Sorek, šéf organizace Drinkaware, která poskytuje konzumentům informace o dopadu alkoholu na jejich život a životní styl.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!