21. prosince 2009 14:52 Lidovky.cz > Relax > Věda

Z whisky je horší kocovina než z vodky

Ženy stále více pijí whisky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ženy stále více pijí whisky. | foto: Shutterstock

New York Z popíjení whisky je horší kocovina než z vodky. Plyne to z vlastních výpovědí vědecky sledovaných pijáků.

Vědecká práce byla zveřejněna v odborném časopise Alcoholism: Clinical and Experimental Research také naznačuje, že i když se pijáci vodky následující den cítí lépe, jejich pracovní výkon to ve srovnání s konzumenty whisky nezlepšuje.

Popíjení ve službách vědy
Pětadevadesát dobrovolníků, všichni zdraví konzumenti alkoholu, mělo jednu noc na aklimatizaci a další noc začalo popíjet buď whisky nebo vodku. Třetí noc dostali "placebo drink" neobsahující žádný alkohol, uvádí server BBC News.

Při každé z těchto tří příležitosti byli dotazováni, jak se cítili následující cen, a byli podrobeni testu zjišťujícímu, nakolik jsou s to soustředit se na zadané úkoly.

"Pokusní králíci", kteří pili whisky, hlásili mnohem víc symptomů jako bolení hlavy, zvracení, žízeň a únava než ti, kteří popíjeli vodku. Nicméně celková schopnost soustředit se byla u obou skupin zhruba stejná.

Rozdílné působení lihovin s porovnatelným obsahem alkoholu na organismus vědci připisují odlišné koncentraci látek jako je aceton či acetaldehyd. Vliv má i jiné zastoupení tříslovin.

Cítí se líp, pracují stejně
"I když se lidé po bourbonu cítili hůř než po vodce, nebylo to znát na jejich pracovním výkonu" konstatoval Damaris Rohsenow, který stál v čele badatelského týmu Brownovy univerzity v americkém státě Rhode Island.

Studie podle něj také ukázala, že pití alkoholu lidi pracující v "bezpečnostně citlivých" funkcích oslabuje. A to ještě dlouho poté, co alkohol z jejich krevního oběhu vymizel.

Vědci také monitorovali spánek dobrovolníků. Ukázalo se, že alkohol narušil spánek u obou skupin ve stejné míře.

"Vánoce jsou časem společenských akcí a oslav, ale mnozí lidé budou konzumovat alkohol nadměrně. Nestřídmé popíjení jakéhokoliv alkoholického nápoje může mít nežádoucí krátkodobé i dlouhodobé následky," podotkl Chris Sorek, šéf organizace Drinkaware, která poskytuje konzumentům informace o dopadu alkoholu na jejich život a životní styl.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz