Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Za legendami o upírech stojí možná nemoc krve

Upírská star. Johnny Depp ve filmu Tima Burtona Temné stíny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Upírská star. Johnny Depp ve filmu Tima Burtona Temné stíny. | foto: Reprofoto

PAŘÍŽ Potřebuje ke svému životu lidskou krev, vychází pouze v noci a střeží se světla: to jsou některé znaky vampýra čili upíra. Podle vědců však tyto příznaky způsobuje skutečně existující nemoc, erytropoetická protoporfyrie (EPP). Francouzsko-americký tým identifikoval genetickou mutaci, která tuto chorobu vyvolává.

Bledost, potřeba krve a citlivost na světlo, tím vším se vyznačuje, píše francouzský deník Le Figaro.

Porfyrie tvoří skupinu osmi dědičných onemocnění krve, která se projevují v různých formách. Společné jim je to, že při nich chybí proces produkce hemu, který umožňuje vázat železo v hemoglobinu, proteinu, který přenáší kyslík. Barvu krvi dodává právě vazba mezi hemem a železem.

Za mýty o upírech může stát jedna z těchto porfyrií: erytropoetická protoporfyrie. Jde o nejběžnější porfyrii, která začíná v dětství. „Osoby postižené erytropoetickou protoporfyrií trpí chronickou anemií, která způsobuje, že jsou velmi bledé a velmi unavené,“ uvádí doktor Barry Paw, jeden z hlavních autorů studie. Pokožka nemocných se stává velmi citlivou na světlo. Sice je nezmění v hromádku popela, ale přesto i pod mračným nebem je dosti slunečního UV záření na to, aby vyvolalo u nemocných vznik puchýřů a znetvoření nosu nebo ušních boltců.

A jak se člověk stane upírem?

A jaká jsou doporučení pro ty, kdo erytropoetickou protoporfyrií trpí? Nevycházet přes den a dostávat transfuze krve bohaté na hem, aby se omezily příznaky choroby. Je možné, že kdysi dávno osoby trpící touto nemocí pily zvířecí krev a vycházely pouze v noci. Takové chování se mohlo podílet na vzniku pověstí o upírech.

A jak se člověk stane upírem? Hem je plodem procesu, který probíhá především v játrech a v kostní dřeni. Během tohoto procesu se složky nazývané protoporfyriny přeměňují v hem. Genetické příčiny mohou způsobit, že je proces defektní ve více klíčových bodech a způsobuje tak nahromadění protoporfyrinů. V případě erytropoetické protoporfyrie se v krvi a někdy v játrech hromadí protoporfyrin IX.

Když je protoporfyrin IX vystaven světlu, produkuje chemické složky, které poškozují okolní buňky. Důsledkem toho jsou otoky, silné bolesti, zarudnutí kůže a dokonce vznik puchýřů poté, co se nemocný vystavil slunci, i kdyby to bylo jen za okenním sklem.

Některé genetické příčiny již byly objeveny, ale některé případy erytropoetické protoporfyrie zůstávají nevysvětleny. Díky genetické sekvenci členů jedné rodiny na severu Francie, která má erytropoetickou protoporfyrii tohoto typu, objevil tým doktora Pawa příčinu choroby: mutaci genu nazývaného CLPX.

Vědci věří, že objev mutace možná umožní nalézt prostředky, jak tuto chorobu korigovat.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!