Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Za pohlavek by měl ředitel školy skončit. Rodiče se ho ale zastávají

Učitelka Radka Alvarez vysvětluje svým žákům základy české gramatiky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Učitelka Radka Alvarez vysvětluje svým žákům základy české gramatiky. | foto: Martin Veselý, MAFRA

PRAHA Poprask vzbudil minulý týden případ jedné obyčejné základní školy v Praze 8. Její ředitel Miroslav Koranda uštědřil pohlavek drzému žákovi, za což mu nyní hrozí odvolání. Ještě předtím, než rada městské části Praha 8 zasedla, aby vynesla svůj verdikt, ředitel, který má dva roky před důchodem, se zhroutil a skončil v nemocnici.

Radní, vyděšení pozorností médií i veřejnosti podporující pohlavkujícího kantora, své rozhodnutí raději o dva týdny odložili, přestože se před zasedáním dušovali, že fyzické tresty ve školách nestrpí a ředitel musí ve funkci okamžitě skončit.

Osmičlenná rada by případ měla znovu projednat příští týden. Ať už se usnese na čemkoli, jedno je jasné. Ukázalo se, že tolerance Čechů k tělesným trestům, aspoň těm mírným typu pohlavku, je vysoká. V internetovém hlasování se pro podporu pohlavkujícího ředitele vyslovilo více než 4500 lidí, jen 170 hlasovalo pro jeho odchod. Ve středu se před Základní školou Glowackého, kde k incidentu s pohlavkem došlo, setkalo několik desítek demonstrujících rodičů, kteří podepsali petici za ředitelovo setrvání ve funkci. Podporu svému kolegovi vyjádřili i ředitelé ostatních škol Prahy 8, když na radnici poslali otevřený dopis.

„Já i celý učitelský sbor si myslíme, že je to přehnané. Pan ředitel má podporu nejen nás kantorů, ale i drtivé většiny rodičů,“ řekl k případu učitel Základní školy Glowackého Zdeněk Vaňouček. Koranda je podle něj vynikající pedagog a s dětmi neměl nikdy potíže. Kvůli jedné ráně se prý lidé dva roky před důchodem nelikvidují, aspoň ne ve slušné společnosti. „Ten žák dostal jen malý pohlavek, ujely mi nervy, jeho matka to zveličila, přesto jsem se za něj omluvil. Udělal jsem chybu, nechápu ale, jaký humbuk se kolem toho spustil. Pamatuji ještě doby, kdy nás rodiče na třídních schůzkách nabádali, ať jejich dítě klidně fyzicky potrestáme, kdyby k tomu byl důvod,“ řekl Lidovým novinám Miroslav Koranda den před svým kolapsem.

Co se stalo na ZŠ Glowackého? Pohlavkuje se i na jiných školách? A proč se o tom nemluví? V kterých zemích platí přísný zákaz fyzických trestů?


Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!