Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Začalo testování žáků 5. a 9. tříd, některým rodičům se nelíbí

Počítačová učebna - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počítačová učebna - ilustrační foto | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Na školách začala generálka testování žáků 5.a 9. tříd, děti zatím bez technických závad na počítačích napsaly přes 12.000 testů. Řekl to Kamil Melichárek z České školní inspekce, která pokusné testování druhým rokem pořádá.

Smyslem testování je prý nabídnout školám zdarma zpětnou vazbu, nyní si některé školy podobná testování objednávají u soukromých společností. Někteří rodiče ale proti testování svých potomků protestují, prý povede k biflování požadovaných znalostí.

Žáci píší testy ze tří předmětů, ale mohou si přibrat cizí jazyky

Testování žáků potrvá do 7. června, testy z češtiny, angličtiny a matematiky bude psát přes 170.000 dětí na 3762 základních školách a víceletých gymnáziích. Na 500 školách budou u testování dohlížet školní inspektoři. Testy jsou letos o třetinu až polovinu delší než loni, v minulém roce zvládly lehčí variantu testů dvě třetiny školáků.

Novinkou letošního roku je také třeba možnost udělat si navíc test i z němčiny nebo francouzštiny, tuto možnost využilo asi deset procent školáků.

ČTĚTE TAKÉ:

Poslechovou část testů si mohou ve školách vybavených sluchátky pouštět děti individuálně. Žáci s handicapem mají upravené podmínky, týká se to téměř 17.000 dětí, zejména s dyslexií a dysgrafií.

"My vyvíjíme univerzální nástroj, který umožní plošné elektronické ověřování výsledků žáků, a to v jakémkoliv ročníku a jakékoliv době," upozornil Ondřej Andrys z inspekce.

Již příští rok by mohly být žáci testovány naostro

Do příštího roku by mělo ministerstvo školství rozhodnout, zda se testy spustí povinně ne jako generálka, ale naostro. Tříletý projekt vyjde na 300 milionů korun, samotné testování stojí 92 milionů.

Roční provoz systému včetně aplikace pro domácí testování, které by mohly využívat třeba děti v době nemoci, by měl stát sedm milionů. Andrys také odmítl sestavování nejrůznějších žebříčků škol, inspekce prý data potřebuje, aby mohla odhalit problémy na konkrétních školách a pomoci jim.

Mnoho rodičů protestuje

Podle více než tisícovky rodičů, kteří od loňska podepsali otevřený dopis ministrovi školství proti plošnému testování, ale podobné testy nedokážou měřit skutečné nadání a schopnosti dětí. Své potomky proto chtějí z testů omluvit, podle inspekce je generálka povinná jen pro školy. Pokud si dítě přinese omluvenku, záleží na škole, zda ji uzná.

"Dvouletý projekt bude pravděpodobně uzavřen konstatováním, že z technického hlediska je podobné testování realizovatelné. Je ale třeba si ujasnit, k čemu nám bude, jaký je jeho smysl a v čem může reálně pomoci tomu, aby se pokud možno všechny děti lépe vzdělávaly," upozornil ale Tomáš Feřtek ze spolku EduIn, který se zabývá vzděláváním. Jinou možností, jak ověřovat výsledky školáků, jsou třeba šetření na reprezentativním vzorku žáků.

Testy ověřují minimální požadovanou míru znalostí, k úspěšnému splnění stačí zvládnout zhruba dvě třetiny testu. Výsledky se žáci dozví okamžitě.

Do budoucna počítá inspekce až s pětiškálovou stupnicí hodnocení.

,
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

Koronavirus a mobilní telefony | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Koronavirus a mobilní telefony | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Koronavirus a mobilní telefony | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?