11. října 2010 10:57 Lidovky.cz > Relax > Věda

Začaly státní maturity na nečisto. Jsou věci, co se mi nelíbí, říká Dobeš

Písemná maturitní zkouška - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Písemná maturitní zkouška - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

LUTÍN Na více než 1200 středních školách v České republice dnes dopoledne odstartovala generálka na státní maturity. Ty se poprvé uskuteční na jaře příštího roku a prověrka má ověřit jejich připravenost.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) ji zahájil na Sigmundově střední škole strojírenské v Lutíně na Olomoucku, kde jí dnes účastní šest desítek studentů. Maturitní generálka potrvá do 14. října a výsledky budou známy 3. listopadu.

Dobeš dnes novinářům řekl, že po teoretické stránce je zkouška připravená dobře. "Ale prakticky moc nevíme. A teprve dnes zjistíme, jak ta logistika a jak ta organizace je nastavena," řekl ministr po zahájení zkoušky.

Státní maturita společně se srovnávacími zkouškami v 5. a 9. ročníku základních škol by se podle něj měly stát dvěma hlavními kroky ke zkvalitnění vzdělávání. Maturitní testy jsou nyní nastaveny tak, že by v prvním kole zkoušky nemělo uspět 20 procent studentů.

Dobeš připustil, že se z generálky státní maturity stalo politikum a provází ji řada nejasností, například v otázce ceny, jejího průběhu nebo logistiky. Jen generálka maturitního testu přijde na 120 milionů korun.

"Já nezastírám, že je to něco, s čím já nejsem spokojený a co se mi nelíbí," uvedl Dobeš. "Na druhou stranu jsem naprosto přesvědčený, že je potřeba zkvalitnit celý proces českého vzdělávání. Tam státní maturity má jasný důraz a jasný akcent," doplnil.

Dobeš nyní připravuje změnu školského zákona. Počítá se v ní pouze s jednou přihláškou na střední školu nebo omezeným funkčním období ředitelů škol, kteří by měli být i snáze odvolatelní. Změny by se měly dotknout i zahraničních základních škol. Materiál chce vládě předložit do měsíce.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTOVÝ SPECIALISTA PRO OBLAST FINANCÍ s AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 45 000 - 50 000 Kč