Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Začátek vesmíru podruhé!

Vesmír - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vesmír - ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Kosmologové dostali na stůl novou práci: po třech letech čekání byly zveřejněny další údaje z nejstarší minulosti vesmíru. Z doby, kdy mu bylo mnohem méně než vteřina.

Zdrojem těchto údajů je sonda WMAP, která ve vzdálenosti asi 1,6 milionu kilometrů od Země měří intenzitu takzvaného zbytkového či reliktního záření. Právě to je pozůstatkem „porodních bolestí“ vesmíru. Vzniklo v době, kdy záření a hmota byly smíchány pohromadě v horkém raném vesmíru.

Jak vesmír chladl, hmota a záření se postupně oddělovaly a přestaly se spolu „bavit“. Vesmír se stal pro záření „průhledným“, snadno prostupným, takže se s hmotou přestaly navzájem ovlivňovat a záření „přežilo“ dodnes.

Sonda WMAP byla do kosmu vypuštěna v roce 2001 a údaje vysílala od svého uvedení do provozu. Jejich zpracování nějakou dobu trvalo, takže s nimi americký vědecký tým, který misi WMAP vede, poprvé vyšel na veřejnost v roce 2003. A s velkou slávou.

Jejich údaje pomohly například zpřesnit odhad stáří vesmíru i jeho tvaru a složení. Potvrdily také, spolu s jinými pozorováními, teorii tzv. inflace. Podle ní se vesmír na začátku rozpínal exponenciálně, tedy „nepředstavitelně“ rychle.

Odborníkům z týmu WMAP pod vedením Charlese Benetta ale jeden úspěch nestačil. Oznámili, že zveřejní zpřesněné analýzy doplněné o dva roky pozorování, tedy do roku 2005. Pak se odmlčeli. Kosmolog Sean Carroll, který se na výzkumu nepodílel, to shrnul slovy: „Ostatní si říkali buď: Páni, to je těžké, nebo: Kruci, ti museli narazit na něco úžasného.“

A jaká je skutečnost? Bohužel pro nás spíše to první. V tomto případě se vědecký pokrok nepohybuje mílovými a oslnivými kroky, ale spíše tempem mravenčím. Taková totiž byla práce, kterou Bennett a jeho kolegové odvedli: „Byla to ohromná piplačka, den za dnem,“ ocenil šéf práci svého kolektivu.

Jde o nenápadnou podobu vědeckého pokroku: údaje umožnily zpřesnit náš obraz vesmíru.

Můžeme nyní určit stáří vesmíru s přesností na 60 milionů let. Výzkum přesněji vymezil i vlasnosti některých elemetárních částic a dále podpořil teorii inflace. „Jde hlavně o zpřesňování základních kosmologických parametrů,“ řekl LN Jiří Bičák z Matemicko-fyzikální fakulty UK v Praze.

Zajímavým pokrokem je měření polarizace zbytkového záření. Ta umožnila lépe určit okamžik, kdy se zažehla první hvězda, na dobu kolem 400 milionů let po vzniku vesmíru.

Přestože jsou nové informace z WMAPzajímavé, revoluci neznamenají. Ta už proběhla. když kosmologie během posledních let z družice WMAP i jiných zdrojů získala důkazy pro teorie, které před dvaceti lety byly jenom na papíře, či proti nim.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...