Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nad Českem se objevil nadoblačný blesk elf

Věda

  6:47
PRAHA - Na nebi nad Českem se 2. dubna objevil vzácný nadoblačný blesk nazývaný elf. Blesk byl patrný tisícinu sekundy a měřil mezi 300 až 400 kilometry. Jde o blesk, který se objevuje nad bouřkovými mraky, existuje mnoho jeho druhů a vědci o nich ví jen velmi málo.
Bouřka - ilustrační foto

Bouřka - ilustrační foto foto: Tomáš Bláha

Uvedla to Česká televize s odvoláním na pozorovatele Ústavu fyziky atmosféry Martina Popka, který záblesk nad Českem poprvé vyfotil.

Nadoblačné blesky jsou extrémně krátkou dobu trvající elektrické výboje, které vznikají vysoko nad místy, kde mohou lidé blesky běžně pozorovat. Projevuje se jako slabá zploštělá záře, která vzniká asi 100 kilometrů nad povrchem Země, tedy v ionosféře. Blesk, který se objevil počátkem dubna nad Českem, se i při své velikosti jevil vzhledem ke své vzdálenosti jen jako nenápadná skvrna.

Polární záře

Existenci nadoblačných blesků předpověděl fyzik Charles Wilson roku 1925, první snímek ale vznikl až o 64 let později, a to náhodně. Od té doby byly pořízeny tisíce dalších fotografií, nad Českem jej poprvé vyfotil až Popek.

Název elf pochází z anglické zkratky ELVE. Řada blesků se jmenuje po pohádkových bytostech severského původu, existují například i skřítci a trollové. Podle informací na webu České astronomické společnosti byly první nadoblačné blesky letošního roku spatřeny nad střední Evropou 9. března. Šlo o dvě skupiny rudých skřítků nad Rakouskem.

Kromě nadoblačného blesku byly nad Českem v prvním dubnovém týdnu vidět také polární záře, uvedla televize.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!