Středa 8. července 2020svátek má Nora 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zachraňte korálové útesy, 100 milionům lidí hrozí hlad

Potápěč u korálového útesu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potápěč u korálového útesu. | foto: AFP

MANADO (INDONÉSIE) Zhruba stovce milionům lidí hrozí ztráta živobytí, pokud nebudou podniknuty rázné kroky k ochraně korálových útesů v jihovýchodní Asii. Uvádí se to ve zprávě Světového fondu na ochranu přírody (WWF), podle níž by tyto útesy se svými bohatými ekosystémy mohly kvůli klimatickým změnám do konce století zcela zmizet.

Takzvaný Korálový trojúhelník, který zahrnuje území Indonésie, Filipín, Malajsie, Papuy-Nové Guineje, Šalamounových ostrovů a Východního Timoru, je domovem 30 procent světových korálových útesů. Co se týče biodiverzity, je oblast přirovnávána k amazonskému pralesu.

Korálové útesy ničí stoupající teplota vody v mořích v důsledku globálního oteplování, k němuž podle expertů přispívají emise skleníkových plynů, především oxidu uhličitého.

Pokud nebudou do roku 2020 exhalace oxidu uhličitého zredukovány ve vyspělých zemích o 40 procent oproti hodnotám z roku 1990 a v rozvojových zemích o 30 procent v porovnání se současnými hodnotami, zahubí zvýšená teplota oceánu s největší pravděpodobností rozsáhlé mořské ekosystémy a polovinu ryb v nich, konstatuje WWF v 220stránkové zprávě prezentované dnes na světové konferenci o oceánech v indonéském Manadu.

Stovky miliony lidí jsou závislé na mořských zdrojích
V takovém případě bude jedna třetina z asi 300 milionů lidí v jihovýchodní Asii, jejichž příjmy jsou nyní závislé na mořských přírodních zdrojích, nucena opustit pobřeží a najít si jiné zaměstnání. Lze předpokládat, že nedostatek potravin a zoufalství podnítí radikalismus a společenské nepokoje v oblasti, kde komerční rybolov dnes zajišťuje roční příjmy ve výši tří miliard dolarů.

"Bude to znamenat chudobu, a když k tomu přidáme případné zaplavení pobřežních regionů, můžeme očekávat destabilizaci celých komunit," uvedl hlavní autor zprávy a odborník na mořskou ekologii z Queenslandské univerzity Ove Hoegh-Guldberg, podle něhož za posledních 40 let Korálový trojúhelník přišel minimálně o 40 procent korálových útesů a mangrovů.

Podle zprávy WWF "cesta, kterou dnes ekologická situace ve světě postupuje, překonává nejhorší scénáře popsané ve zprávě". "Musí být podniknuta rozhodná akce, nebo vznikne zásadní krize a statisíce unikátních druhů a celé lidské komunity se ocitnou v nebezpečí," píše se ve zprávě, která čerpá z 300 publikovaných vědeckých studií a práce 20 klimatologů.

Cílem pětidenní konference, která na indonéském ostrově Sulawesi potrvá do pátku, je přitáhnout větší pozornost k problematice oceánů v rámci všeobecné diskuse o klimatických změnách a zahrnout tuto problematiku do jednání o nové mezinárodní dohodě o ochraně přírody, která by měla nahradit Kjótský protokol o snižování emisí skleníkových plynů po jeho vypršení v roce 2012. Rozhovory o nové dohodě by měly být uzavřeny na prosincovém summitu v Kodani.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.