Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Žádné saranče. Do bytu lezou v létě neškodné kobylky, říká entomolog

Kobylka zelená | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kobylka zelená | foto: P. Kočárek

Období letních měsíců přináší i vyšší aktivitu kobylek, které se v hojné míře zatoulávají do bytů a tam straší jejich majitele. Lidé si je navíc také mylně pletou se sarančaty. Není se však čeho bát. Podle entomologů jde o kobylky a ty jsou neškodné.

Letošní rok byl teplotně mimořádně příznivý. Kobylky jsou za teplých letních večerů mnohem aktivnější, než v případě těch chladných. Díky tomu je jejich výskyt v domácností tento rok velmi častý.

"Jsou to druhy, které žijí v korunách stromu včetně velkých měst a jako takové mají tendenci šplhat nahoru po zdech a tak se dostávají otevřenými okny do bytu. Kobylka dubová také léta za světlem, takže občas přiletí do rozsvíceného okna," vysvětluje Petr Kočárek z Katedry biologie a ekologie z Ostravské univerzity. Naproti tomu saranče většinou neopouští travnaté plochy.  

Kobylky

V domácnostech se mohou objevit především dva druhy. Jedná se o kobylku dubovou (Meconema thalassinum) a kobylku zelenou (Tettigonia viridissima). Zejména kobylka zelená je poměrně velká (s křídly asi 7 cm). V podhůří je častější kobylka cvrčivá (Tettigonia cantas).

Samečci kobylek hledají vyvýšená místa, aby odtud mohli v podvečer lákat samičky. I v tomto případě se může stát, že při hledání vhodného místa vyšplhají po zdi až do bytu.

"Tyto kobylky jsou dravé, ale většinou neškodné. Nedokážou totiž prokousnout kůži ani na těch nejzranitelnějších místech, třeba mezi prsty na rukou. Větší bolesti ale nadělají, když je lidé chytí do ruky. Snaží se pak uvolnit a kopou zadníma nohama, které jsou opatřeny tvrdými trny," říká entomolog Lukáš Spitzer.

Pokud vás kobylky obtěžují, není nic jednoduššího, než je vypustit ven nebo vyhodit z okna. Nic se jim nestane. Umí dobře létat. Stoprocentním opatřením jsou sítě v oknech.

Nejdříve kobylky, potom motýli

Ani na podzim se nevyhnete problémům s hmyzem. "Do domácností mohou zaletět i velcí noční motýli – lišaji. Nastává totiž čas jejich migrace na jih Evropy. Lidé je často zaměňují s netopýry, až tak může být třeba lišaj smrtihlav velký," upozorňuje Spitzer.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...